Почетна > Бизнис
Бизнис

Кинеске инвестиције заслужне за раст индустрије

Кинеске инвестиције пресудно су утицале на то што у Србији и даље индустријска производња динамично расте. Ово наводи Иван Николић, уредник публикације „Макроекономске анализе и трендови” (МАТ), у новом броју поводом посете председника Кине Си Ђинпинга.
Фото: Unsplash/dominik_photography

„На основу расположивих података, процењујемо да је реални бруто домаћи производ Србије у прва три месеца 2024. међугодишње увећан за око 4,6 одсто. Посматрано с производне стране, уз претпоставку незнатног раста пољопривредне производње, кључни извор поменутог резултата била је индустрија с доприносом од 0,7 процентних поена.

Без енергетике њен допринос је и већи, 1,1 процентни поен. Да ли је то постигнуто неким чудом или се пораст производње који пркоси трендовима смањене тражње у еврозони и региону може прецизније одредити”, пита Николић.

Напомиње и да индустрија успешно одолева спољним изазовима и геополитичким ограничењима, годинама уназад. Њена производна прилагодљивост и отпорност потиче од фундаменталног преображаја ње саме од 2015, од поправљања њене технолошке структуре и унапређеног квалитета.

Србија се претходних година ослонила на проширење масивних страних, махом гринфилд инвестиција. Таква стратегија у овом геополитичком хаосу и кризи еврозоне доноси корист индустрији, а шире посматрано и целој економији.

Уколико предузећа посматрамо према пореклу власничког (инвестиционог) капитала закључак је следећи.

Наиме, добијени резултат у највећој мери потиче из активности кинеских компанија, нарочито компанија „Србија Зиђин Бор копер ДОО” и „Јура корпорејшен ДОО Рача”, које су у 2023. години у односу на 2022. увећале производњу за 55,5 одсто, односно 11,9 одсто.

Значајан део раста додате вредности (допринос од 0,091 процентни поен) створиле су и српске компаније из енергетског сектора, али је тај резултат ипак био ексцесног карактера, премда је последица добрих хидролошких услова, с једне стране, као и ниске базе за поређење.

Сви остали подскупови предузећа или су у просеку забележили стагнацију производње или озбиљнију редукцију, какав је био случај с компанијама у руском власништву.

Током 2023. године, у оквиру посматране групе предузећа доминирају кинеске компаније. С тим да је сада њихова надмоћ потпуна. Компанија „Србиjа Циђин копер” је у односу на исти период 2023. више него удвостручила своју производњу.

Компанија „Србија Циђин мајнинг Бор” је забележила раст производње за 16,9 одсто, а „Јура ДОО Рача” за 15,4 одсто.

Унутар посматраног скупа кинеских компанија једино је производња у компанији „ХБИС груп Србија” смањена за око 3,9 одсто. Дакле, посматрани обједињено, четири кинеске компаније су генерисале целокупан раст додате вредности.

Evropski i američki berzanski indeksi rastu, kao i cene nafte, zlata i pšenice

Преузмите андроид апликацију.