Кинеска финансијска и инвестициона потрошња у земљама које обухвата пројекат „Појас и пут“ благо је опала у првој половини 2022. у односу на годину дана раније, при чему нема више нових пројеката у угаљ, а улагања у Русију, Египат и Шри Ланку су пала на нулу, показало је истраживање једног кинеског универзитета.
Саудијска Арабија је била у наведеном периоду била највећи прималац кинеских инвестиција са износом од око 5,5 милијарди долара, наводи се у студији Центра за зелене финансије и развој (ГФДЦ) са седиштем у Шангају објављеном у недељу, преноси Ројтерс.
Укупна средства и инвестиције износили су у првој половини године 28,4 милијарде долара наспрам 29,6 милијарди долара у истом периоду лани, чиме је укупна потрошња на „Појас и пут“ достигла 932 милијарде долара од 2013. године, саопштио је ГФДЦ.
Кинески председник Си Ђинпинг покренуо је Иницијативу „Појас и пут“ 2013. године са циљем да финансијски и инфраструктурни потенцијал Кине упрегне у „изградњу велике заједнице која дели заједничке интересе“ широм Азије, Африке и Латинске Америке.
Овај пројекат је, међутим, посустао због терета дуга који узрокује у земљама и других питања као што је деградација животне средине. Поједине државе су почеле поново преговоре о својим инвестиционим пројектима с Кином, наглашавајући дужничке ризике.
Ниједан нови пројекат угља није добио кинеско одобрење у првих шест месеци 2022. пошто је председник Си обећао на Генералној скупштини Уједињених нација прошлог септембра да ће ставити тачку на страна улагања у угаљ.
Кина је наставила да пружа подршку другим пројектима фосилних горива у земљама „Појаса и пута“, при чему нафта и гас чине око 80 посто кинеских енергетских инвестиција у иностранству и 66 процената њених грађевинских уговора, саопштио је GFDC.
Аранжмани у гасне пројекте износили су 6,7 милијарди долара у првом полугодишту у односу на 9,5 милијарди долара током целе прошле године, наводи се у истраживању.
Трансакције у секторима зелене енергије и хидроенергије пале су за 22 процента у односу на годину раније. Док су инвестиције порасле на 1,4 милијарде долара са 400 милиона долара, трошкови изградње везани за зелену енергију су пали на 1,6 милијарди долара, на мање од половине у односу на ниво претходне године.
Ukrajina tvrdi da je spremna za izvoz žita; Lavrov: Treća strana će obezbeđivati brodove
Преузмите андроид апликацију.