Економски односи са Кином за Србију су врло значајни. О томе сведочи податак о страним директним улагањима (СДИ) из ове земље од 5,54 милијарде евра.
Практично су сва улагања реализована од 2016. године. Према последњим расположивим подацима Народне банке Србије, у периоду 2010–2023. године, откад постоје подаци по упоредивој методологији, укупна вредност директних инвестиција из Кине у Републику Србију износила је 5,54 милијарде евра.
„Важно је истаћи да се од 2016. године инвестиције из Кине убрзавају и да је управо у периоду од 2016. године до 2023. уложено око 96 одсто укупних улагања, што је 5,3 милијарде евра, и да се у свакој години Кина налазила међу пет најзначајнијих инвеститора у Србију.
Када је реч о секторској структури страних директних инвестиција из Кине, највећи приливи су забележени у прерађивачкој индустрији, и то у производњи делова за аутомобиле и основних метала, рударству, пре свега експлоатација руда, грађевинарству и финансијском сектору, наводе у НБС.
Дуго је Србија била само увозник робе из Кине, а са инвестицијама из те земље постала је и извозник не само у ту већ и друге земље.
Према подацима Републичког завода за статистику, у периоду јануар–децембар 2023. године укупна спољнотрговинска размена у роби са Кином износила је 6,09 милијарди долара. Укупан извоз у роби у Кину у истом периоду износио је 1,23 милијарде долара.
У истом периоду увезено је 4,86 милијарди долара робе, стога је покривеност увоза извозом износила 25,4 одсто.
Водећи извозни производи Србије у ту земљу у истом периоду биле су руде бакра и концентрати (68 одсто), катоде и секције катода, од рафинисаног бакра (24 одсто). Водећи увозни производи из те земље била је такозвана неразврстана роба, затим паметни телефони.
Од укупно 474.314 регистрованих привредних субјеката у Србији, у Регистру привредних субјеката тренутно има 3.346 у којима су, међу оснивачима и власницима удела, регистрована физичка и правна лица из Кине.
Преузмите андроид апликацију.