Држава са готово половином од 100 највиших зграда на свету, Кина, званично је поставила ограничење висине конструкције од 500 метара за све своје будуће небодере.
Према највећој кинеској државној агенцији за планирање, Националној комисији за развој и реформе (НКРР), зграде више од 500 метара убудуће неће бити одобрене за изградњу. Такође, грађевине веће од 250 метара треба да буду бројно ограничене, док ће зграде више од 100 метара бити испитиване с обзиром на ватрогасно-спасилачки капацитет њихових локација.
НКРР је наредбу издао касно у уторак, наводећи забринутост због сигурности превисоких зграда, као и прекомерну понуду комерцијалних канцеларија као основ за своју одлуку.
Наређење долази два месеца након још необјашњивог климања небодера СЕГ Плаза са 72 спрата у кинеском граду Шенжену на југу земље, што је изазвало хитну евакуацију и створило хаос у околним улицама. Са 300 метара висине, СЕГ Плаза је један од највиших небодера у Шенжену, у коме се налазе бројни локали са електроником и бројне канцеларије. Прегршт видео снимака објављених на друштвеним мрежама показали су како се делови конструкције њишу напред-назад.
Према Савету за високе зграде и урбано станиште, у Кини се налази 44 од 100 највиших зграда на свету, укључујући пет од десет највиших 500-метарских грађевина.
Тренутно се на пројектним таблама у Кини налази 20-ак супер небодера, од којих шест виших од 500 метара, а неки ће бити завршени следеће године.
Највиши међу њима је 597-метарски торањ Голдин Фајненс 117 у Тианжину.
Након завршетка ових грађевина будући пројекти за небодере преко 500 метара неће бити одобравани.