Кина је саопштила данас да је извела успешан тест пресретања ракета средњег домета на копну демонстрирајући напредак својих војних капацитета за обарање пројектила који долазе из свемира.
Министарство одбране Кине саопштило је да је операција изведена у петак касно увече на кинеској територији и да је постигнут „жељени циљ тестирања“, преноси АП.
У саопштењу се прецизира да је тест био одбрамбене природе и није био усмерен ни на једну земљу, али не наводе се други детаљи, нпр. да ли је пројектил заиста погодио циљ, колико је ракета пресретача испаљено и где су пале.
У извештају АП се наводи да такви системи, који се састоје од земаљских ракета пресретача и огромног низа радара и система за контролу ватре, имају за циљ да оборе балистичке ракете, укључујући ИЦБМ пројектиле са нуклеарним или другим бојевим главама.
Сједињене Америчке Државе су раније потврдиле да су такви системи изузетно сложени и скупи за изградњу, тестирање и одржавање, као и да кинеске способности на терену нису сасвим познате.
Овакве ракете пресретачи могу се користити и као анти-сателитско оружје, а Кина је изазвала значајне критике када је употребила такву ракету да уништи неисправни кинески метеоролошки сателит почетком 2007. године.
Званични Пекинг поседује један од највећих арсенала свих врста ракетног наоружања на свету и верује се да га убрзано проширује.
У извештају Пентагона објављеном прошле године наводи се да Кина тренутно има око 400 нуклеарних бојевих глава, али и да би тај број, до 2035. године могао да се увећа на 1.500.
Predsednik Bajden u Irskoj izjavio da je odlučio da se kandiduje za drugi mandat
Преузмите андроид апликацију.