Kineski predsednik Si Đinping istakao je u svom obraćanju na Samitu lidera G20 da pitanja klimatskih promena i energetike predstavljaju najistaknutije globalne izazove i pozvao na konkretne akcije po principu zajedničke odgovornosti.
U svom govoru putem video linka, Si je pozdravio rastuću volju i zamah međunarodne zajednice u zajedničkom suočavanju sa izazovima i istakao da je ključno preduzeti konkretne akcije.
Navodeći česte pojave ekstremnih vremenskih neprilika i nedavne turbulencije na međunarodnom energetskom tržištu, Si je pozvao međunarodnu zajednicu da uravnoteži zaštitu životne sredine i ekonomski razvoj i uzme u obzir sredstva za život ljudi dok se nose sa klimatskim izazovima.
Velike ekonomije treba da unaprede saradnju u tom pogledu, rekao je Si.
Oko čega svetski lideri treba da se slože da bi zaustavili klimatske promene?
Kineski predsednik je ponovio važnost potpune primene Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama i Pariskog sporazuma sa Ujedinjenim nacijama u njenoj osnovi.
Međunarodna zajednica treba da ubrza svoje akcije i unapredi saradnju sa principom zajedničke odgovornosti kao kamenom temeljcem, međunarodnim zakonima kao njegovom osnovom i efikasnim akcijama kao smernicama, rekao je Si.
Si je istakao tehnološki napredak u borbi protiv klimatskih promena, jer to pomaže u realizaciji energetske tranzicije. On je takođe predložio da zemlje članice G20 preuzmu vodeću ulogu u unapređenju i primeni naprednih tehnologija.
„Razvijene zemlje takođe treba da ispune obaveze pružanja finansijske podrške zemljama u razvoju“, zaključio je Si.
COP26 prilika da Srbija iskaže svoju posvećenost globalnim klimatskim naporima
Preuzmite android aplikaciju.