Кина се снажно противи било којој земљи која дозвољава Далај Лами да је посети, као и томе да се владини званичници било које земље састану с њим у било којој форми, изјавила је данас портпарол кинеског Министарства спољних послова Мао Нинг, реагујући на састанак високих америчких званичника са Далај Ламом у Њујорку.
Мао је истакла да успостављање положаја такозваног специјалног координатора за Тибет од стране САД представља интервенцију у унутрашњим пословима Кине, пренео је Кинески међународни радио.
„Упозоравамо америчку страну да у потпуности схвати важност проблема у вези са Тибетом и да јасно схвати антикинеску и сепаратистичку природу клике Далај Ламе, да поштује своје обавезе према проблему у вези са Тибетом и да заиста поштује главне интересе и забринутости Кине, као и да не дозволи Далај Лами да учествује у политичким сепаратистичким активностима у САД-у или да ступа у било какав контакт са њима“, истакла је Мао.
Она је рекла да је Пекинг уложио снажан протест Вашингтону поводом састанка Далај Ламе са америчким званичником.
Познато је да је 14. Далај Лама политички прогнаник који се бави антикинеским сепаратистичким активностима под плаштом религије, наводи Кинески међународни радио.
Стејт департмент саопштио је да су се високи амерички званичници састали у среду са Далај Ламом у Њујорку.
У саопштењу се наводи да се Далај Лама састао са високом званичницом Стејт департмента Узром Зејом и званичницом Савета за националну безбедност Беле куће Кели Разук у Њујорку где се налази ради лечења.
Током састанка, Зеја је „поново потврдила посвећеност САД унапређењу људских права Тибетанаца и подржала напоре да се очува њихово посебно историјско, језичко, културно и верско наслеђе“, истиче се у саопштењу.
Кина сматра Тибет неотуђивим делом своје територије.
Преговори између Пекинга и тибетанских лидера су замрзнути од 2010. године.
Далај Лама (89) је ове године оперисао колено у Њујорку и рекао је у јулу да се добро опоравља.
Одступио је са места политичког вође свог народа 2011. године, преневши штафету секуларне власти влади коју је демократски изабрало око 130.000 Тибетанаца широм света.
Кина је преузела контролу над Тибетом 1951. године, а Далај Лама је побегао у егзил 1959. године.
Kineski premijer doputovao u zvaničnu posetu Belorusiji, sastao se sa Lukašenkom
Преузмите андроид апликацију.