Почетна > Бизнис
Бизнис

Кина и животна средина немају више никакав утицај?

Вредност биткоина порасла је у недељу увече и први пут након средине јуна прешла је 39.000 долара јер је тржиште почело да се опоравља након недавне продаје.
Фото: Pixabay/mohamed_hassan

Криптовалутом се у 23:05 према њујоршком времену трговало по цени од 38.059,84 долара. Према подацима Коиндеска, вредност је порасла за готово 11 одсто у односу на исто време 24 сата раније.

Биткоин је претходно досегао ниво од 39.544,29 долара, највишу од 16. јуна ове године, пише „CNBC“.

Опоравак биткоина повећао је и вредност других криптовалута па је итер порастао за 5.9 посто, на 2.299,55 долара. Цело тржиште криптовалута порасло је у 24 сата до недеље увече за 114 милијарди долара, показују подаци Коин маркет кепа (CoinMarketCap).

Опоравак се догодио након што је биткоин недавно услед глобалне распродаје пао испод 30.000 долара, што је подстакло страхове да би могао да потоне и дубље.

„Мислим да смо видели раздобље акумулације на 29.000 до 30.000 долара, што указује на робусност и потенцијални помак биткоина према 40.000 долара“, рекао је Виџај Ајар, водитељ пословног развоја на берзи криптовалута Луно.

Рударење биткоина је енергетски интензиван поступак стварања нових валута, који укључује решавање сложених математичких проблема. Рачунарска снага потребна за то такође троши пуно енергије.

„У Кини се трговина опоравила, а то што су говорили Илон, Џек и Кети је подстакло тржиште“, каже за „CNBC“ Алекс Брамер из Луксор мајнинга, базе криптовалута за напредне рударе.

Било је и других наслова који су подстакли потражњу за биткоином. Амазон жели свом одељењу за плаћања да придода стручњаке за дигиталну валуту и блокчејн, што сугерише да би могао помније проучити биткоин и друге криптовалуте.

Портпарол Амазона рекао је да је компанија „надахнута иновацијама које се догађају у простору криптовалута и истражује како би то могло изгледати на Амазону“.

Ови потези допринели су и такозваном шорт сквизу (short squeeze), истиче инжењер рударења биткоина Брендон Арванаги. Инвеститори који „шортају“ биткоин кладе се да ће цена још пасти. Али ако цена порасте, ови инвеститори настоје да смање губитке и напусте своје „шортане“ позиције, што помаже постизању још веће цене.

„Мислим да је скок вредности последица претераног шортања“, објаснио је Ајар из Луноа.

У међувремену, неки проблеми око цене биткоина почели су да се рашчишћавају. Током посљедњих неколико месеци Кина је обновила своје мере против криптовалута усмерених на рударење и трговину. А забринутост због угљеничног отиска рударења биткоина почиње слабити.

Брамер из Луксор мајнинга рекао је да су несигурност око утицаја рударења на околину и кинеске регулаторне забринутости „истрошене“, закључује „CNBC“.