Новосадски средњошколци присуствовали су првом јавном часу не Кеју жртава рације, код споменика “Породица”, у знак сећања на протеривање цивилног становништва Новог Сада у априлу 1941. године.
Како је истакао директор Историјског архива Новог Сада Петар Ђурђев, који је и предавао јавним часом, у сарадњи са Школском управом града Новог Сада и Културним центром биће организована оваква предавања са циљем да се младим нараштајима објасни шта се дешавало у нашем граду, не тако давно.
-Данас се подсећамо онога што се дешавало у Новом Саду, тог трагичног априла 1941. године, када је почела окупација. Једна од првих намера окупатора била је измена етничке структуре Новог Сада. Од априла до августа 1941. из града је протерано преко 20 хиљада становника. Да бисмо разумели степен тог злочина морамо узети у обзир да је Нови Сад пред Други светски рат имао 70 хиљада становника. Њихова имовина је нестала, одузимани су им станови, на пут у велику непознаницу одлазили су са оним што су могли да понесу у рукама. Добијали су за одлазак из града максимално од 5 до 15 минута. Овде се налазила скела, која је водила у другу државу, тадашња Независна држава Хрватска (НДХ), где су грађани свесно слати од стране тадашње мађарске окупаторске власти и где су као избеглице покушавали да пронађу шансу да преживе. То вам јасно говори колики је био степен злочина и свесна намера тадашњег окупатора да оствари своју политичку, социјалну, културну хегемонију на овим просторима – објаснио је Ђурђев и додао:
-Реч је о првом часу овакве врсте, који има за циљ да врати у неко прошло време, када сам ја одрастао. Ово ће бити почетак серије предавања која ће указати на оно што се дешавало током трајања Другог светског рата и показати да смо на путу изградње једне трајније културе сећања на трагичне моменте из наше пребогате историје.
Veliko priznanje novosadskoj Muzičkoj školi: Bajićev gudački orkestar najbolji u Srbiji (FOTO/VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.