Почетна > Путовања
Путовања Свет

Катар: Драгуљ у пустињи

Катар, арапска земља на обали Персијског залива, доживела је светску славу прошле године када је била домаћин светског првенства у фудбалу. Овде се историја и модерност неодољиво спајају, те је дана Катар икона просперитета која никад није заборавила своју прошлост.
Фото: Unsplash/Micha Brandli

Често у сенци Емирата, третиран као станица за промену лета на путу са запада на исток и обрнуто, Катар је пак неправедно занемарен. У овој земљи обојеној традицијом може се научити о древним вештинама лова са соколом, уживати у најфинијој уметности али гледати трке камила у пустињи.

Посебно импресивно је видети уживо Доху, град светске класе који пре мање од једног века готово да није постојао, а данас је глобално средиште иновација, спорта и културе.
Фото: Unsplash/Radoslaw Prekurat

Упркос модернизацији, Катар је сачувао своје корене и традиционално арапско наслеђе. Ово се осети свуда, од шеталишта Corniche уз обалу мора, док гледате традиционалне чамце како плутају, до обновљене пијаце Souq Waqif која је са својим шаренилом, зачинима и гунђавим папагајима и даље конкуренција у међувремену неминовно саграђеним модерним тржним центрима.

Иако то није општепознато, катарска културна сцена заслужује посебну пажњу. Музеј исламске уметности један је од најважнијих те врсте у свету.

Фото: Unsplash/Rowen Smith

Чува импресивну збирку радова из различитих раздобља, скупљених са три континента. Музеј се налази на наменски саграђеном острву и својим изгледом постмодерне тврђаве до које води шпалир палми, сам посеби је уметничко дело.

Зграду је дизајнирао I.M. Pei, архитекта који је осмислио и фамозну пирамиду код Лувра. Збирка се простире на три спрата, а обухвата и текстиле, керамику, стакло, те нам дочарава ткање тепиха и израду керамичких плочица, све оне важне радове нераскидиво везане за арапски свет.

Ту је и Матхаф, Музеј савремене уметности, који приказује богату савремену уметничку сцену Блиског истока и шире.

Још један импресивни музеј је недавно отворени Национални музеј Катара, инспирисан пустињском ружом – “архитектонским” ремек делом ветра. Ово велелепно здање налази се надомак краљевске палате и коштало је близу 400 милиона евра. Пројекат је израдио француски архитекта Јean Nouvel, који је дизајнирао и нови Лувр у Абу Дабију.

Фото: Unsplash/Tarek Suman
Осим уметности и архитектуре од којих застаје дах ова малена држава нуди изванредне могућности за љубитеље природе.

Један од најупечатљивијих природних феномена су његове пешчане дине које се простиру у недоглед. Овде гости могу уживати у адреналинским активностима попут вожње qуад возила, сандбоардинга, те јахања камила.

За мирније опције ту је оство “Банана” са 800 метара плаже са златним песком, ушушкано у тропско растиње и зеленило до ког се може стићи само бродићем.

Фото: Unsplash/Visit Quatar

Као што је то обично бива на истоку, и катарска гастрономија је изузетна. С мешавином арапских, индијских и медитеранских утицаја, локална кухиња нуди разноликост укуса а омиљена традиционална јела су мацхбооса (рижа с месом и зачинима) и хареес (врста каше од пшенице и меса). С обзиром на близину воде, морски плодови су такође уобичајени на катарској трпези.

Катарска бајка о успеху је јединствена. Малени емират је постао глобална сила захваљујући не само природним богатствима (нафта и гас) него и визионарским инвестицијама, улагањима у образовање, науку и технологију.

Катар је дом истоимене фондације, образовног и истраживачког центра око ког се креирала иновативна заједница која промовише знање и истраживачке активности у различитим подручијима.

Аутор текста: Н.К.

Nezaobilazne destinacije za gurmane

Преузмите андроид апликацију.