Поморски капетан Оскар Фелдезди одлучио је да пространство и пучину мора замени јога простирком, потез на који се не би свако одлучио.
У разговору са несвакидашњим Новосађанином, сазнали смо да то нису једина умећа која поседује, а његова прича је у најмању руку филмска. Капетан, фотограф, механичар електричних возила и бродова, па јога учитељ, светски путник, пуно заната и искуства за 34 година живота.
Од малих ногу је на Дунаву, где је са осам година старијим братом Војом имао неколико чамаца.
„Први пут сам био да једрим пре десет година у Хрватској, са братом који је организовао туру па сам ишао да му помогнем, а он је тада положио за скипера“, почиње причу Оскар, који након завршене Електротехничке школе одлучује да упише Академију за професионалног скипера у Сплиту у Хрватској и од 2018. године почиње са радом у великим чартер компанијама у Грчкој и Хрватској.
„Посао је изузетно одговоран, јер осим задужења за брод, бринете за сигурност путника и посаде. Временска прогноза се гледа на три различите апликације, слуша се преко радио станице и, наравно, прати ситуација на небу. И поред свега тога често се деси да се време погорша и ухвати вас олуја на сред мора. У неким случајевима можете бити удаљени од најближег копна или мирне луке и до неколико сати пловидбе.“
Млади капетан напомиње да се то не дешава тако често, те да је више лепих тренутака, као када се отворе једра, па уз ветар путници и посада плове пучином и ослушкују звукове природе и таласа. Најлепши моменти су, каже, када се целу ноћ броје звезде падалице док сте усидрени у некој малој ували на острву на средини мора, где нема ни сигнала на телефону нити једне светиљке.
Оскар наводи да се фотографијом бави од рођења, јер су му родитељи били професионални фотографи, па не чуди да му је прва играчка фото-апарат, мали жути „идиот” на филму.
Фелдезди је Европу прешао уздуж и попреко мотором, колима, бусом, авионом, и у свега пар држава није био. Све укупно две године је провео у Вијетнаму, где је путовао мотором до острва близу Кине, али био и у Непалу и у подножју Хималаја обилазио храмове, те посетио Емирате, Индију, где је учио јогу у Рикешу, и био у Гои, на Тајланду, у Малезији… ишао возом из Ханоја у Сајгон, а успут обилазио џунгле, градове, обалу.
Јога је дошла као одговор на многа питања душе.
„Јога ми је помогла да схватим да ме фотографија исцрпљује и дала ми храбрости да нешто променим. Мислим да сам због јоге био и добар капетан, јер сам остајао прибран у тешким ситуацијама захваљујући вежбама дисања, а медитација ми је помогла да доносим исправне одлуке“, наводи Фелдезди, који је лета проводио у пловидби, а зиме са својим дететом, а затим и у Азији, где је свакодневно вежбао јогу у изнајмљеном стану на обали, здраво се хранио и читао.
Тако је једне зиме завршио у Индији школу јоге у Ришикешу, колевци јоге, купао се у светој реци Ганг и разговарао са разним мудрацима и вежбао са изванредним јога мајсторима.
„Велики мајстори јоге су ми рекли да је лако правим јогијима, који живе у ашрамима и цео живот неометано раде јогу, медитирају, немају брига“, објашњава наш саговорник.
„Обичном човеку је потребно пружити прилику да успори, освести дах, повеже тело и ум, нахрани душу, буде присутан у садашњем тренутку, све што јога учи. Ту се заправо родила идеја да саградим Холи јога центар, како би своје искуство пренео на друге и како бих захваљујући познанствима са свих страна света, довео људе који су помогли мени, да подстакну друге и пруже им подршку.“
Холи јога центар налази се на Поповици и са погледом на падине Фрушке горе заиста пружа преко потребан мир, а Оскар га је градио сам уз помоћ једног мајстора. Центар су већ посетили велики јога мајстори.
„Јога је за мене можда најлепши начин да бринеш о себи. То је унутрашњи мир, јога је успори, размисли, осети“, сматра капетан и јога учитељ Оскар Фелдезди.
Преузмите андроид апликацију.