Древни симбол шкотске монархије, камен судбине, напустио је Единбуршки замак први пут за више од 25 година да би био у Лондону на крунисању британског краља Чарлса III 6. маја.
Камен, древни симбол шкотске монархије, запленио је енглески краљ Едвард I крајем 13. века и однео га у Вестминстерску опатију.
Камен је остао у Енглеској 700 година и био је део столице за крунисање на којој су крунисани краљеви и краљице.
Камен је враћен за сталну изложбу у Шкотској 1996. године, али је договорено да ће бити враћен у Вестминстерску опатију током будућих церемонија крунисања, подсећа Би-Би-Си.
Камен од црвеног пешчара тежак је 150 килограма, а познат је и као Сконеов камен.
Камен је коришћен за крунисање шкотских краљева стотинама година пре него што га је енглески краљ Едвард I одузео 1296. године, током ратова за независност.
Камен је остао у Енглеској стотинама година, све до Божића 1950. када су четири студента из Глазгова провалила у Вестминстерску опатију и вратила камен у Шкотску.
Полиција Шкотске осигурава да камен буде безбедно транспортован, а превозиће се у специјалном транспортеру направљеном углавном од шкотског храста.
Камен ће бити враћен у Единбуршки замак у недељама након крунисања, пре него што 2024. године буде смештен у новом музеју у Перту.
London: Antimonarhistički pokret održaće protest tokom krunisanja Čarlsa III
Преузмите андроид апликацију.