Коме поверити дете на чување увек ће бити тешка одлука за родитеље, без обзира да ли се ради о томе да им треба неко ко ће дете на кратко причувати или, пак, неко на кога ће моћи да се ослоне у дужем временском периоду.
Како све већи број људи нема луксуз да могу да рачунају на старински „бака“ сервис, приморани су да потраже такву особу.
– Можда је тешко пронаћи Мери Попинс у данашње време, али на мање не пристајте, јер се са сопственом децом, њиховим развојем и животом, не треба коцкати – каже Нина Томовић, когнитивно-бихејвиорални тренер у области родитељства и личног развоја.
Хуман посао, исплатив бизнис
Чување деце одавно је препознато као хуман али и исплатив бизнис, па и у Србији постоје агенције које нуде услуге овог типа.
Како да родитељи изаберу праву особу и на шта морају да обрате пажњу када бирају дадиљу своме детету, објаснила је Нина Томовић, когнитивно-бихејвиорални тренер у области родитељства и лицног развоја.
– Било да се ради о агенцији која ће послати дадиљу која највише одговара критеријумима које су родитељи поставили приликом разговора или о жени коју вам неко препоручи, извесно је да ће се родитељи са страхом сетити „хорор“ приче о некој дадиљи.
Родитељски страх од тога како ће непозната особа бринути о детету је оправдан и општеприсутан, па се поставља питање како направити најбољи избор. Понекад су родитељи убеђени да су нашли праву особу, у складу са очекивањима, али дете ту особу не прихвата – каже Томовић.
Дадиља или жена с препоруком
На овом тржишту постоје професионалне особе, али су код нас још увек присутније „жене на препоруку“.
– То су најчешће или млађе жене без посла, студенткиње, али и госпође у најбољим годинама које воле децу и умеју са њима.
Међутим, оно што задовољава наше пријатеље, ма како блиски били, не мора да задовољи и нас. Критеријуми, нарочито у вези са децом, растегљиви су и специфични.
Зато препоруке прихватите, али одлуку донесите искључиво на основу личних увида током разговора са препорученом особом – поручује Томовић.
Уколико сте се одлучили да користите услуге неке од агенција за чување деце, корисно је да унапред тражите основне информације или биографију особа које агенција нуди, како бисте уврстили у ужи избор бар три особе са којима ћете лично обавити разговор.
Томовић каже да је на том разговору корисно сагледати начин на који особа комуницира, степен њене спремности и обучености за рад или базичан боравак са дететом, као и мотивацију за посао дадиље.
Изливи беса и одлазак на спавање
– Време пред починак осетљив је тренутак за децу, нарочито ако нису у познатом окружењу или са себи блискима.
Превелика стимулисаност и егзалтација могу довести до отежаног одласка на спавање, али и отпор који дете може да покаже зато што је „остављено“ недовољно познатој особи на чување.
Зато је корисно да своју децу поверите дадиљама које имају искуства у оваквим ситуацијама, како би избалансирале дететову активност сат времена пре починка и умеле да буду довољно пријатне и благе, како би детету помогле да заспи у оптимално време.
Исти принцип одвија се и код деце у тантрумском периоду, од 2 до 5 година.
Изливи беса, тантруми, који често могу бити пуно непријатнији за одраслу особу која им сведочи, него за дете које пролази кроз сплет емоција, треба да буду предупређени јасно креираним и поштованим ритмом.
– То се односи на спавање, храњење, обављање физиолошких потреба детета, играње на ваздуху, као и реакцију дадиље на прве знаке тантрума.
Дадиља дете неће кажњавати или преваспитавати, већ направити дистракцију или дозволити да се дете самостално смири, нудећи му са родитељима договорене опције попут, на пример, кутије са марамицама које може да цепка у тренутку узнемирења.
Шта свака дадиља треба да зна
– Основе бриге о детету која укључује праћење да ли је дете сигурно, припремање оброка, помоћ у хигијени, пресвлачење пелена бебама и нешто старијој деци и организацију активности прилагођених узрасту.
– Да разуме и поштује установљена кућна правила, у која спада и то шта дете једе или не једе, када одлази на спавање или које активности су забрањене или пожељне.
– Познавање корака које је потребно спровести у хитним ситуацијама: телефони родитеља и блиских особа, дежурних служби попут полиције или хитне помоћи, као и јасних корака које треба поштовати у случају да дете пати од одређеног стања или болести, када треба поступити у складу са препорученим.
– Веома је важно и корисно да дадиља познаје фазе у когнитивном развоју детета, како би могла да на квалитетан начин проведе време са дететом, прилагођавајући активности управо узрасту и неопходним стимулансима.
– Познавање развоја ће такође предупредити многе нежељене ситуације, попут плача, тантрума, али и неких потенцијално опасних ситуација код веома мале деце као што су дирање струје, отварање фиока, узимање ситних ствари неприлагођених узрасту детета итд.
За крај: 5 магичних врлина
– Стрпљење
– Припремљеност
– Поштовање установљених правила породице
– Креативност
– Доследност.
Преузмите андроид апликацију.