После пада приватног авиона у коме је, како се верује, настрадао шеф паравојне групе „Вагнер“ Јевгениј Пригожин, поставља се питање каква је будућност те руске компаније и њених операција широм света.
Званичници и аналитичари наводе да ће Русија вероватно задржати своје присуство у афричким земљама у којима се паравојна група борила против Ал Каиде и Исламске државе, али под новим руководством.
Са друге стране, има и оних који кажу да је Пригожин изградио дубоке, личне везе, те да ће га Москва тешко заменити другом особом, преноси АП.
Америчка агенција пише да је Африка од кључног значаја за Русију, у економском и политичком смислу, и наводи да је ширење веза и подривање утицаја Запада на континенту један од главних приоритета Кремља који тражи нове савезнике услед рата у Украјини.
Активиста и блогер из Централноафричке Републике (ЦАР) Кристијан Аиме Ндота каже да на сарадњу његове земље са Русијом неће утицати ново руководство „Вагнера“, међутим неки критикују рад руских плаћеника у тој земљи.
„Безбедност државе је њен суверенитет. Безбедност државе не можете поверити групи плаћеника“, поручује Жан Серж Бокаса, бивши министар јавне безбедности ЦАР.
Наталија Дукан из организације „The Sentry“ наводи да ће Кремљ покушати да приближи Африку својој орбити.
„Вагнер је био успешно средство Русије да ефикасно и брутално прошири свој утицај. Усред сукоба између Путина и Пригожина, операција Вагнера у Централној Африци се само продубила, уз повећано директно учешће руске владе“, каже Дукан.
Вагнерови оперативци високог ранга изградили су односе у Малију и ЦАР-у и разумеју терен, навела је Лу Озборн из организације „All Eyes on Wagner“.
„Имају добру репутацију, коју могу да продају другом руском кандидату. Не би било изненађујуће да их преузме нова организација“, рекла је Озборн, напомињући да су руске војне компаније у Украјини, попут „Редута“ и „Конвоја“, недавно изразиле жељу да послују у Африци.
Британско министарство одбране сматра да би Пригожинова смрт „готово сигурно имала дубоко дестабилизујући ефекат на Вагнер“.
„Његови лични атрибути хиперактивности, изузетне смелости, тежње за резултатима и екстремне бруталности прожимали су Вагнер и мало је вероватно да ће му парирати било који наследник“, наводе из британског министарства.
Након окончања неуспеле побуне у јуну, одређени број припадника паравојне групе „Вагнер“ послат је у Белорусију где обучава војнике те земље.
Из белоруске организације „Хајун“ наводе да је више од трећине Вагнероваца распуштено, што би могло да укаже на њихово потпуно повлачење из земље.
Међутим, белоруски председник Александар Лукашенко инсистира на томе да ће Белорусија угостити око 10.000 трупа.
Са друге стране, из опозиције поручују да је неопходно да „Вагнер“ напусти земљу.
„Пригожинова смрт би требало да стави тачку на Вагнерово присуство у Белорусији, што ће смањити претњу за нашу земљу и њене суседе“, поручила је опозициона политичарка у егзилу Светлана Тихановска.
Из Кремља засад одбијају да коментаришу будућност паравојне групе.
Lukašenko: Upozorio sam Prigožina da mu preti pokušaj ubistva
Преузмите андроид апликацију.