Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како уз помоћ лековитог биља да помогнете својој кожи

Чајеви, купке и мелеми од лековитих биљака могу бити од вишеструке помоћи када се јаве кожни проблеми.
Фото: Unsplash/Alexander Shustov

Момчило Антонијевић, новинар и народни травар каже да за заштиту коже треба, пре свега, користити биљке са есенцијалним уљима која делују снажно антисептично.

„Морамо бити опрезни са наношењем есенцијалних уља и никад их не треба наносити на кожу неразблажена. Постоје два изузетка – лаванда и чајно дрво које обе делују благо, а имају снажна антисептична дејства“, наводи Антонијевић.
Фото: Pexels/Carlos Perez Adsuar Anton

Чајно дрво је пореклом из Аустралије, али се производи од њега могу пронаћи код нас.

Од домаћих биљака јако добар избор за ову намену је клека, која је одлична за оне који имају проблем са акнама и нечистом кожом.

Уколико је проблем са кожом повезан са хормонима, Антонијевић препоручује жалфију или матичњак, који су веома ефикасни.

Шта против упала коже
Фото: Unsplash/Angel Balashev

Камилица, невен и хајдучка трава су такође биљке које помажу код упалних процеса.

„Оне делују снажно противупално. Камилица и хајдучка трава садрже азулен, супстанцу која њиховим есенцијалним уљима даје плаву боју. Добро је познато да камилица делује снажно противупално код иритација коже, а може и да се користи код облога за очи“, објашњава народни травар.

Према његовим речима, јак чај од камилице или хајдучке траве (3 супене кашике на пола литра воде) може да се употребљава као веома ефикасан тоник. Приликом спремања чаја, он не треба да кува, већ биљке треба потопити у прокључалу воду, покрити и оставити да одстоји пола сата.

Фото: Pexels/Ekatarina Bolovsova

Након што се процеди, том течношћу треба се умити и не испирати водом, већ оставити да се кожа осуши.

Како направити уљани мацерат

Есенцијална уља не могу да се направе у домаћој радиности, али могу уљани мацерати – који се праве тако што се биљка потопи у носеће уље, попут маслиновог уља, хладно цеђеног сунцокретовог уља…

„Тегла се напуни биљком које се прелију носећим уљем. Уље треба да буде два прста преко биљне сировине. То се добро затвори, остави на тамном месту да стоји 40 дана до два месеца. Након тога може да се процеди и користи као квалитетан биљни препарат против кожних обољења, али и посекотина, рана и опекотина“, истиче Антонијевић.

Фото: Unsplash/Jason Leung

Врло је популаран мацерат смиља – биљке која делује благотворно на кожу. Њен мацерат може да се користи као мелем.

Кантарион и храстова кора садрже велику количину танина и могу се користити за припремање купки против бактеријских и гљивичних инфекција, као и екцема.

„Купке се припремају на следећи начин – потребно је пола килограма овса, седам или осам супених кашика кантариона или храстове коре и то се све прелије са 6 литара кључале воде. Промешате, поклопите и оставите да стоји два сата. То онда можете додати води за купање“, објашњава Антонијевић.

За регенерацију коже, како каже, треба поменути невен, гавез и боквица, од којих друге две садрже лантоин који директно стимулише стварање нових ћелија коже.

Maske za lice koje možete pripremiti kod kuće

Преузмите андроид апликацију.