Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како умањити негативне ефекте аерозагађења?

Током зимских месеци концентрација штетних честица достиже свој врхунац, иако је готово немогуће избећи боравак напољу постоје начини да се њихови негативни ефекти на човеково здравље умање.
Фото: Pexels/Chris leboutillier

Загађен ваздух је последњих година постао горући глобални проблем. Ипак, и поред бројних апела шире научне заједнице о штетности и последицама које ситне честице могу да изазову по здравље људи чини се као да ефикасних одговора још увек нема. Данас је познато да његови ефекти могу бити далекосежни и по нашу планету али и животиње.

Иако до загађења ваздуха понекад долази и услед вулканских ерупција, неупоредиво чешће је главни кривац за ослобођене микроскопске честице чађи и прашине у Земљиној атмосфери – човек. Људи загађују ваздух на много начина, а у основи овог проблема у већини случајева лежи његова потреба за енергијом – коју добија на рачун сагоревања дрвета, угља, нафте или природног гаса.

Индивидуалне реакције код људи у великој мери зависе од врсте и степена изложености загађивачу, али и здравственог статуса појединца. У извештају који је 2008. године издао Блексмит институт је наведено да загађен ваздух у затвореном простору и лош квалитет градског ваздуха представљају један од најгорих проблема токсичног загађења у модерном свету. Процене су да на годишњем нивоу од последица истих умре између 2 до 4 милиона становника.

Стога, доктори из америчког Удружења за очување здравља плућа дају једноставне и ефикасне савета за заштиту у надолазећим зимским месецима када смо највише изложени ваздуху лошег квалитета:

1. Избегавајте отварање прозора у периодима када је загађење највеће – током ноћи и раних јутарњих часова.

2. Користите неки од пречишћивача ваздуха, а под овим се не мисли нужно на скупе пречишћиваче из продавница беле технике јер и биљке могу послужити као адекватна замена. НАСА је приликом својих истраживања утврдила да одређене собне биљке могу да буду ефикасни пречишћивачи ваздуха

3. Уколико су нивои загађења веома високи, немојте вежбати на отвореном. Уместо тога изаберите вежбање у теретани или некој од спортских сала, затворених базена и сл. Такође, у овом случају је потребно да детету ограничите време за игру на отвореном.

4. Пре него што изађете напоље проверите степен загађења у области у којој станујете, боје су добар индикатор да ли и у којој мери је ваздух опасан по човеково здравље. Уколико се налазе у црвеној или љубичастој зони, избегавајте боравак или дуже задржавање напољу без преке потребе, а ово се посебно односи на људе из осетљивих категорија – попут хроничних болесника, трудница, деце итд.

5. Уколико ипак морате да изађете у периодима када је загађење ваздуха веома велико, користите специјализоване маске са филтерима чија ефикасност у борби против микроскопских честица је изнад 95 посто.

Stvari koje nikada ne bi trebalo da ostavljate u automobilu

Преузмите андроид апликацију.