Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како уклонити дубинске флеке са душека – уз помоћ јефтних састојака које већ имате код куће

Без издвајања велике суме новца.
Фото: Pexels/Malidate van

Постоје многе ствари које могу узроковати жуте мрље на вашем душеку. Неке су безопасне, а друге су опасне за ваше здравље. Будући да просечна особа не може разликовати те две врсте, жуте мрље увек требате очистити чим их приметите.

Наша тела луче много различитих течности. Једна од њих је себум, уље које наше тело производи како би заштитило и хидратизовало нашу кожу. Себум се такођер налази у коси.

Жуте мрље на душеку могу бити и последица једења у кревету, инконтиненције, а могу се појавити и због незгода деце или кућних љубимаца на вашем кревету.

Ако живите у влажном подручју, вероватно се пуно знојите у кревету. Зној је незгодан јер је у почетку невидљив, али ако му допустите да се накупи, оставиће неугодан и смрдљив траг.

Далеко најгори узрок жутих мрља на душеку је плесан. Зној, урин и уље узроковаће умножавање плесни. Она се муњевито шири на влажним и топлим деловима домаћинства и иако нису све опасне, постоје врсте које испуштају отровну ствар звану микотоксин.

Микотоксини нападају ваше дисајне путеве. Ако приметите да имате проблема са дисањем, посебно ноћу, прегледајте свој кревет и потражите плесан јер би то могао бити узрок. Плесан такође може узроковати иритацију коже и гљивичне инфекције.

На крају, дотрајалост душека такође узрокује губитак изворне чисте боје душека. То је природно и безопасно, али може отежати могућност уочавања опаснијих жутих мрља. Ако је ваш душек стар, вероватно је боље да га замените.

Природно решење

Ово је еколошки прихватљивије решење. Помешајте воду, со и соду бикарбону у чинији да направите смесу. Алтернативно, поспите соду бикарбону право на кревет. Немојте ставити само на замрљано подручје, иако на њему треба користити више мешавине него на другим местима. Чистите цели душек и побрините се да се плесан не прошири превише.

Након што сте смесу нанели, оставите да одстоји 30 минута.Након тога обришите мрљу мокрим пешкиром. Не морате брисати соду бикарбону на другим местима, можете је само усисати након што завршите с чишћењем мрље.

Помоћу детерџента за суђе

Опет вам треба сода бикарбона, осим што ћете је овај пут помешати са детерџентом за суђе. Сваки детерџент за посуђе је добар избор, не брините превише о робним маркама или мирисима. Смеса коју сте направили треба бити пенушава. Нанесите је на замрљано подручје, развуците га рукавицама или мокрим пешкиром. Након што га нанесете на цело умрљано подручје, оставите да одстоји око 10 минута. Затим га обришите мокрим пешкиром.

Још нисте готови. Попрскајте умрљано подручје хидроген пероксидом, а затим истрљајте мрљу мокрим пешкиром. Обришите преостали пероксид сувом крпом. Поступак је готов, осим ако мрља није нестала. Ако је то случај, поновите цели поступак испочетка.

Reči koje imaju različita značenja u Britaniji i u Americi

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке