Прве игре одржане су 21. јуна 1958. године, у Сремској Каменици, уз пригодно излагање о дечјој поезији Јована Јовановића Змаја и поетско казивање Десанке Максимовић и других.
На Пленуму Друштва пријатеља музеја одржаном 13. октобра 1957. године, поводом отварања преуређеног Змајевог музеја у Сремској Каменици, предложено је организовање Змајевих дечјих игара као фестивала дечје поезије.
Змајеве дечје игре кроз своје пројекте током године реализују бројне мултимедијалне програме намењене деци и младима, као и стручне, уметничке, едукативне и научно-истраживачке пројекте који афирмишу стваралаштво за децу и младе.
Сваке године организују стручне скупове који проучавају литературу за децу и младе, њену историју и теорију, доносећи промишљања о уметности за децу као естетском и друштвеном феномену.
У реализацији бројних пројеката учествују и спољни сарадници, предавачи на универзитетима, новинари, педагози, библиотекари, културолози, уметници и преводиоци.
Учествују и партнерске институције попут факултета, високих школа за образовање васпитача, Градске библиотеке, предшколских установа, основних школа и гимназија, академија уметности, радио станица, редакција часописа, музеја и завода за заштиту споменика културе.
Документациони центар Змајевих дечјих игара садржи различите збирке, укључујући збирке примењене уметности, фото и видео збирке, и збирке књижевних артефаката.
Центар развија пројекте дигитализације како би уметнички материјали били доступни стручњацима и широј јавности.
Издавачка делатност Змајевих дечјих игара обухвата издавање часописа „Детињство“ и књига о књижевности за децу и младе, теорији књижевности и литератури за децу и младе европских народа.
У корак са новим генерацијама и савременим комуникацијама, Змајеве дечје игре активно користе друштвене мреже и онлајн платформе како би своје делатности учиниле доступним што широј публици.
Преузмите андроид апликацију.