У временима свакодневног стреса, једно од најчешћих питања је: како смањити кортизол?
Да бисмо добили одговор на ово питање, разговарали смо са ендокринологом, који нам је објаснио улогу и значај овог кључног хормона стреса и дао нам савете како да га регулишемо.
Шта је кортизол и зашто је важан?
Кортизол је, уз адреналин, главни хормон стреса. С обзиром на то да је живот у данашњем свету повезан са све више ситуација у којима се осећамо угрожено, што изазива одговор на стрес, то би био донекле разумљив разлог повећаног интересовања за овај хормон, објашњава др. Јозо Јелчић зашто се о овом хормону све више прича у јавности.
Кортизол је хормон који производи кора надбубрежне жлезде, који има бројне функције у телу.
Учествује у метаболичким процесима, одржава хомеостазу електролита, регулише имунитет, утиче на емоције и психичко стање, згрушавање крви, метаболизам костију, крвни притисак и друго.
То је хормон који је од виталног значаја и без којег је живот угрожен, наставља др. Јелчић.
Како стрес утиче на кортизол?
У нашем модерном начину живота често смо изложени ситуацијама које изазивају стрес. Ово активира лучење кортизола, што може довести до осећаја умора, исцрпљености и лошег менталног стања.
Честе и продужене реакције на стрес могу негативно да утичу на здравље, изазивајући ослабљене когнитивне функције, депресију, смањење имунитета, па чак и повећан ризик од развоја кардиоваскуларних и малигних болести, објашњава докторка.
Поред стреса, на повишен ниво кортизола утичу депресија, гојазност и алкохолизам, док су органски узроци као што су тумори хипофизе или надбубрежне жлезде ретки.
Како смањити ниво кортизола?
Кључни корак је отклањање узрока повишеног кортизола како би се смањио ниво кортизола.
Ако је узрок тумор, лечење је хируршко. Међутим, у већини случајева, попут стреса или нездравог начина живота, потребно је фокусирати се на промене у свакодневним навикама, истиче др. Јелчић.
Када контактирати специјалисте?
Не препоручује се самодијагноза и лечење коришћењем савета са интернета. Уколико неко посумња на повишен ниво кортизола, свакако треба да се јави искусном ендокринологу ради адекватне дијагностике и лечења.
Кортизол је есенцијални хормон, али његови продужени повишени нивои могу имати озбиљне здравствене последице. Стога, ако осетите симптоме као што су хронични умор, несаница или промене у тежини, немојте одлагати посету лекару.
Кортизол није само хормон стреса, он је кључан за многе телесне функције. Али да бисте то држали под контролом, морате водити рачуна о свом здрављу и усвојити здраве навике.
Ако сумњате на поремећај, контактирајте специјалисте да бисте добили персонализовану и исправну терапију.
Smršajte uz omiljenu jutarnju kafu: Dodajte ovaj sastojak i kilogrami će nestajati
Преузмите андроид апликацију.