Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Како се појавио израз „мирна Бачка“ – настао је пре два века, а нису га измислили Срби

Бачка је најмногољуднији регион АП Војводине, а са више од милион становника један је од најнасељенијих у Србији. Можда баш зато, када је „мирна Бачка“ онда нема проблема, или се тако само каже?
Фото: Wikimedia Commons

Израз „мирна Бачка“ користи се када истичемо како ће одређени потез смирити ситуацију, рецимо: „Уради тако и тако и мирна Бачка“. Ипак, многи не знају зашто баш Бачка, и како је овај израз настао.

Становништво Бачке, као и целе Аутономне покрајине Војводине одише мултинационалношћу и мултикултуралношћу. Кратак поглед кроз историју откриће нам да је ова територија била под влашћу Бугарског царства и Велике Моравске, а касније Угарског и Османског царства.

Фото: Wikimedia Commons

У периоду након тога, када је Бачка од Османлија прешла у руке Хабзбуршке монархије, верује се, појавио се израз „мирна Бачка“, али зашто?

Иако данас често у употреби, поготово у Бачкој, корени овог израза нису српски. Верује се да је у питању израз који су користили Хабзбурзи (Аустроугари).

Наиме, Срби су традиционално својим „надређенима“ били тешки за сарадњу. То су добро знали Турци, а исти „проблем“ у Бачкој наследили су и Аустроугари.
Фото: Wikimedia Commons (Мајска скупштина)

С обзиром да је Бачка била најмногољуднија, а да је Нови Сад у то време био место окупљања српске елите, било је битно учинити довољно да Бачка остане мирна, јер је то значило мање проблема за власт. Проблема је свакако било, а Српска револуција 1848. године један је од највећих сукоба српске и мађарске националне идеје.

Укратко речено, Аустроугарска власт због тога је знала да ако смири српско становништво у Бачкој, онда је „мирна Бачка“, а ако је мирна Бачка, онда је све лакше.

Да је овај израз био устаљен у народу још давно, говори и податак након изградње Владичанског двора 1901. године.
Фото: Градске инфо/Wikimedia Commons

Наиме, архитекта овог здања био је Владимир Николић, али његов рад потписао је мађарски архитекта Ференц Рајхл. То је урађено како се избор Николића за архитекту не би доводио у везу са његовим кумом, патријархом Георгијем Бранковићем.

Наравно, сазнало се да је двор, који и данас стоји, дело Николића, а када су га упитали зашто је његов рад потписао Рајхл, он је кратко одговорио:

„Направио сам план, Рајхл је потписао, двор се гради и мирна Бачка.“

То је можда и први пут да је коришћење фразе „мирна Бачка“ забележено, а више од једног века касније овај израз још увек живи на подручју Бачке.


Arhitekta bez diplome: Kako je Vladimir Nikolić ukrasio centar Novog Sada? (FOTO)

Преузмите андроид апликацију.