Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како се одгајају емоционално јака деца: Психолог објашњава како ће се боље снаћи са потешкоћама у животу

Живот се састоји из низа лепих тренутака, али нажалост, постоје и они други који нису баш толико пријатни.
Фото: Pexels/Pixabay

Посао родитеља је да децу припреме и за једне и за друге, а да би малишани умели да се носе са изазовима и потешкоћама, важно је да буду емоционално јаки и стабилни.

У наставку прочитајте шест ствари које родитељи емоционално снажне деце раде другачије:

1. Охрабрују труд

Анализа са Универзитета у Харварду показала је да су оцене лош показатељ успеха, те да доприносе мотивацији код деце, а истраживачица Керол Двек охрабрује родитеље да хвале своју децу не за високе оцене, већ за уложени труд.
Када дете добије оцену лошију него што очекујете, фокусирајте се на то да ли је довољно и добро учило, па га похвалите за жељу да настави да се труди.

2. Уче га захвалности

Уместо да „тугујете“ над лошом оценом, фокусирајте се на јединствене квалитете које ваше дете чине посебним. Да ли има уметничке таленте, жељу да се бави спортом? Да ли је можда „миротворац“ или је мудрије од својих вршњака?
Покажите малишану како да остварује циљеве које сања и урођене вештине, а не оцене. Промена перспективе ка захвалности ће помоћи да се боље повежете са њима, сматра психолог Ерика Волерман.

„Вежбање захвалности и прихватања детета какво јесте може да промени став малишана и негативну динамику“, рекла је Волерманова.

3. Пружају безграничну љубав

Неки родитељи уздржавају се да покажу своју љубав према детету када оно, рецимо, добије лошу оцену. Ова врста казне не обезбеђује деци мотивацију која им је потребна да би дали све од себе.

„Волим те само када испуниш моја очекивања“ је токсична порука коју не треба да шаљете деци, већ треба увек да га безгранично волите, преноси YоурТанго.

4. Опраштају себи

Једна студија је показала да постоји веза између осећаја срама и функционисања имуног система. Немојте да „убијате“ себе чињеницом да дете не испуњава ваша очекивања. Ако не можете да пређете преко тога, потражите стручну помоћ и схватићете да је тај осећај стида укорењен дубоко у вама и да има везе са неком траумом од пре него што сте постали родитељ.

5. Славе несавршености

Психолог Волерман каже да су несавршени родитељи и несавршена деца реалност. Њен савет је да свакако да не мере успех детета оценама и сличним критеријумима, те да не стављају тај притисак на дете, већ да просто славе и његове несавршености.

6. Не осуђују дете и не пореде га са другима

Родитељи, понекад чак и несвесно, упоређују своју децу са другима, било да су то у питању оцене или неки други успеси.

Психолог каже да свакодневно ради са људима који се осећају као да не испуњавају очекивања, те да то директно доприноси анксиозности, депресији, стресу. Људи, укључујући и децу осећају на физичком и емоционалном ниову када други пред њих стављају неке спољашње, производне вредности у које треба да се уклопе.

Roditelji ipak imaju favorite među decom: Rezultati pokazuju da su mlađa deca više pogođena

Преузмите андроид апликацију.