Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како се носити са стресом на друштвеним мрежама

Сваког априла, још од 1992. године, обележава се месец борбе против стреса и служи као подсетник о значају контроле над стресом ради очувања менталног и физичког здравља. Друштвене мреже су постале један од већих извора стреса, подстичући анксиозност и друге проблеме.
Фото: Pexels/Pixabay

Друштвене мреже могу да нас преплаве информацијама што нас чини да се осећамо као да стално нешто пропуштамо. Поред тога, постоји стални ризик од превараната који могу да злоупотребе наш личне информације, ради стицања материјалне користи. Ако разумемо начине на које друштвене мреже утичу на благостање корисника. Лакше ћемо решити проблеме стреса. Важно је да научимо како да изградимо здравији однос ка дигиталним просторима.

Стручњаци из компаније Касперскy имају неколико предлога како да смањимо негативан утицај друштвених мрежа, а самим тим и стрес:

Приватност се може унапредити у подешавањима:

Правилно подешавање приватности налога је изузетно важно за зажтиту личних информација и одржавању дигиталне безбедности. Одређивањем ко све може да види профил и постове, корисници могу значајно смањити ризик од нежељених интеракција са злонамерним странцима. Ова проактивна мера смањује ризик од претњи попут праћења, крађе идентитета, doxing-а и phishing превара. Упутства Privacy Checker online сервиса помоћи ће корисницима да управљају поставкама приватности на најпопуларнијим друштвеним мрежама.

Пазите ко су вам онлине пријатељи и шта делите на друштвеним мрежама

Ограничавањем онлине пријатеља на оне које познајемо лично, смањује шансе да наиђемо на преваранте или добијемо злонамеран садржај. Можемо се осећати нелагодно уколико се сусретнемо са нежељеним садржајем, попут сцена насиља или окрутности. Контролисањем дигиталног окружења кроз промишљено прихватање захтева за пријатељство, доприносимо креирању позитивнијег и сигурнијег онлине искуства за све.

Такође, коришћење алатки друштвених мрежа да групишете пријатеље, бирајући оне са којима сте блиски, омогућава вам персонализовано дељење садржаја и смањује ризик од стреса.

Будите обазриви и не кликћите на све: Линкови могу бити потенцијална претња

Сваком линку на који наиђете треба приступити са опрезом, чак и ако стигне од пријатеља, јер увек постоји могућност да је њихов налог хакован. Иза, наизглед безопасних, линкова на друштвеним мрежама често вребају пхисхинг преваре, прикривене тако да опонашају легитимне веб странице, које су дизајниране да преваре кориснике да одају поверљиве информације, попут лозинки, финансијских и личних података.

Рhishing странице често изгледају веома уверљиво, те лако заварају кориснике да добровољно дају приступ личним подацима. Да бисте то избегли, проверите адресу веб локације пре уношења било каквих информација или користите свеобухватно безбедносно решење.

Слаба лозинка је мамац за преваранте

Слаба лозинка значајно олакшава посао злонамерним актерима да приступе налозима на друштвеним мрежама. Када се једном хакују, ови налози могу бити злоупотребљени на безброј начина, попут обмањивања људи из контакт листе или учествовање у уценама и изнудама. Јака, комплексна лозинка је прва линија одбране против оваквих претњи, чувајући личне информације и дигитални идентитет, те превентивно утиче на стрес који можемо да искусимо због хакованог налога. Коришћење поузданог пассwорд манагер-а унапређује заштиту на друштвеним мрежама.

Обавезно пријавите сумњиве активности и узнемиравања на друштвеним мрежама

Online платформе су наши савезници у борби за дигиталну безбедност и окружење без стреса. Када пријаве непримерено понашање или садржај (cyberbullying) корисници не штите само себе, већ доприносе и широј заједници. Пријављивање узнемиравања омогућава компанијама иза друштвених мрежа да предузму адекватне акције – тако што ће избрисати спорни садржај, забранити проблематичне налоге или имплементирати нове сигурносне функције, што ће креирати сигурнији простор за све.

– У оквиру друштвених мрежа, комбиновањем технологије и доношење правих избора је најбољи начин да заштитимо наше ментално здравље. Касперскy решења која унапређују приватност и безбедност корисника, заједно са дигиталном одговорношћу, могу трансформисати наше онлине искуство из нечега што нам ствара стрес у позитивну интеракцију – рекла је Ана Ларкина, аналитичара веб садржаја из компаније Касперскy.

Neprijatni znaci da možda pijete previše kafe

Преузмите андроид апликацију.