Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Како се још назива Збирка стране уметности и захваљујући коме је настала?

Збирка стране уметности у Новом Саду настала је пре 56 година, односно 1968. године. Ова збирка представља једну од најзанимљивијих колекција и изложена је у самом центру града.
Фото: Градске инфо
О Збрирци стране уметности и захваљујући коме је настала

Збирка стране уметности, као што смо рекли настала је пре скоро 60 година. Збирка је 1966. године поклонио један лекар Музеју града Новог Сада. Данас је ова Збирка стационар Музеја града Новог Сада, односно његов депанданс и налази се на адреси Дунавска 29.

Да је ова збирка посебна сведочи и изложба саме Збирке. Наиме, Збирка стране уметности представља колекцију коју је сакупио лекар Бранко Илић. Бранко Илић за кога се са сигурношћу може рећи да је био Новосађанин, с обзиром да иако је рођен у Жабљу, читав свој радни век проживео је у Новом Саду и један је од оних људи који су својим деловањем оставили трага на њега. Овај лекар рођен је 1889. годиине, а умро је исте оне године када је своју дугочувану колекцију поклонио Музеју града Новог Сада – 1966. године.

Доктор Бранко Илић је у Новом Саду остао упамћен и као врстан лекар и стручњак, некадашњи ђак новосадске гимназије и велики колекционар и заљубљеник у уметност, поготово страну. Од уметности овај лекар је сакуљао и слике, намештај, скулптуре, разне предмете и друго.

За само неколико деценија овај цењени доктор сакупио је преко 400 уметнина, различитих уметника, епоха и нација.

Две године након његове донације, град је званично отворио Збирку стране уметности.

Како се још назива ова збирка

Ова збирка отворена је 1968. године, а наменски је добила и посебан простор. Збирка се тренутно налази у Дунавској улици, на месту где је свака кућа стилски усклађена, а на месту ове Збирке налази се кућа из 1903. године. Позната зелена боја фасаде дома ове збирке јесте свакако једна од најупечатљивијих у целој улици.

Унутар ове колекције налази се неколико стотина предмета, попут слика неких од најпознатијих сликара Европе као што је Рембрант.

С обзиром на то ко је био колкеционар ове Збирке и ко је поклонио њу Новом Саду, синоним за ову богату колекцију је и Илићева збирка.

Ова збирка стране уметности, засигурно ће одушевити све љубитеље уметности, а посебно оне који желе да се похвале да су посетили једну од три највеће збирке страних уметнина у Србији.

У овој збирци осим уметничке бројности, стиче се и представа о духу једног времена који хвата 16, 17, 18. и 19. век.


Jedna od najlepših vila u Ulici Vase Stajića: Vila Gutman (FOTO/VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.