Недавно је портпарол Кремља Дмитриј Песков ухваћен у малу новинарску замку. Водитељка главног државног телевизијског канала Белорусија 1 током интервјуа га је упитала да ли има инсталиран ВПН, а он је одговорио: „Да, зашто да не? Није забрањено.”
Пошто се мало врпољио у столици и смешкао, онда је објаснио да у Русији „постоји апсолутни монопол” компанија које су постале главна платформа за друштвене мреже и инстант месинџере. „Сви ми делимично и даље користимо услуге тих компанија у мањој или већој мери”, рекао је секретар за штампу руског председника.
И, наравно, то није само у Русији него и свуда у свету, али у Русији тренутно влада велика заинтересованост за ове „виртуелне приватне мреже” (ВПН) пошто су платформе које многи користе и за посао блокирале што домаће власти што власници на Западу.
Захваљујући бројним ВПН сервисима, могуће је да Руси који не могу да се одвоје од „Фејсбука” или „Инстаграма” ипак заобиђу блокаду ових друштвених мрежа, коју спроводи тело за надзор интернет комуникација. Зато се у извештајима о посећености ових „Метиних” платформи види огромно смањење, али не и потпун нестанак корисника из Русије. Захваљујући ВПН-у, могуће је уз помоћ приватне криптоване везе приступити веб-страницама и садржајима који су обично ограничени или захтевају поверљивост података, попут сајтова за куповину и продају или забаву.
Шеф комитета Државне думе за информациону политику, информационе технологије и комуникације Александар Хиштајн раније је обелоданио да је у Русији блокирано око 20 популарних ВПН сервиса, али је напоменуо да не види никакву перспективу у увођењу одговорности за коришћење оваквих услуга, што значи да њихови корисници не подлежу законској одговорности.
Америчка компанија „Мета”, која је власник „Фејсбука”, „Инстаграма” и „Воцапа”, 21. марта је у Русији проглашена екстремистичком. Ова компанија је својим интерним правилима дозволила да корисници њених платформи могу да позивају на насиље против руске војске, њеног руководства и држављана.
Преузмите андроид апликацију.