Anemija, ili kako je većina zove malokrvnost, je stanje gde je poremećena proizvodnja crvenih krvnih zrnaca.
Smanjena koncentracija hemoglobina u krvi, kao i smanjenje eritrocita je nešto što karakteriše anemiju.
Eritrociti sadrže hemoglobin (protein koji prenosi kiseonik iz pluća do svih mišića i organa našeg organizma, bogat gvožđem koji mu daje crvenu boju). Stvaraju se u koštanoj srži odakle ulaze u krvotok i cirkulišu oko 120 dana.
Iako je teško utvrditi tačan nastanak anemije, tri su glavna razloga zašto dolazi do ove pojave.
1. Gubitak krvi
Operacija, trauma ili porođaj mogu biti razlog gubitka krvi, ali i kao posledica čira na želucu ili preobilna menstruacija.
2. Deficit crvenih krvnih zrnaca
Eritrociti (crvena krvna zrnca) nastaju u koštanoj srži. Ukoliko koštana srž ne proizvede dovoljno krvi, kao posledica nebalansirane proizvodnje krvi javlja se anemija. Ali isto tako može se javiti anemija, ako crvena zrnca ne mogu rasti i razvijati se ispravno. Takođe, nedostatak gvožđa, uzrokovan neadekvatnom ishranom ili kao posledica Kronove bolesti, jedan je od uzroka pojave anemije.
3. Uništavanjem eritrocita
Eritrociti imaju svoj životni vek u krvotoku koji je u proseku između 80 do 120 dana. Međutim, postoje neka stanja koja dovode to toga da imuni sistem prepoznaje crvena krvna zrnca kao stranu supstancu i napada ih. Otrov ujeda zmije, toksini nastali kao posledica bolesti bubrega, proširena slezina neke infekcije i slično mogu dovesti do uništavanja crvenih krvnih zrnaca.
Simptomi anemije
Iako je čitav niz simptoma koji govore da je došlo do anemije, prvi među njima jeste umor i osećaj nedostatka energije. Nepravilan, ubrzan rad srca, bleda koža, bol u grudima, nedostatak daha, modrice po telu, pad imuniteta, pad koncentracije, opadanje kose i loša cirkulacija takođe ukazuju da bi trebali proveriti da li je reč o anemiji.
Proverom krvne slike u laboratoriji možete brzo dobiti informaciju da li se radi o anemiji ili ne.
Pored eventualne terapije koje vam lekar prepiše, postoje namirnice koje će sprečiti nastanak, odnosno pomoći da poboljšate stanje izazvano anemijom.
U ishrani koja bi trebalo da pomogne u prevenciji anemije, uglavnom se preporučuju namirnice koje obezbeđuju unos većine nutrijenata koji mogu da utiču na stvaranje hemoglobina.
Preporučuje se veća zastupljenost namirnica koje sadrže gvožđe, vitamin C i vitamine B grupe.
Lisnato povrće
Lisnato povrće, poput spanaća, kelja i drugo zeleno lisnato povrće sadrži značajnu količinu gvožđa. Naravno, cvekla i aronija su na vrhu lestvice kada je u pitanju borba sa anemijom.
Mahunarke
Proso, crni pasulj, sočivo, grašak, soja, leblebija su uvek dobar izbor, posebno kod osoba koje izbegavaju unos mesa i drugih namirnica životinjskog porekla.
Orašasti plodovi i semenke
Seme bundeve, indijski orah, pistaći, seme konoplje, seme suncokreta, bademi pored toga što su uglavnom vrlo ukusni, sadrže različite korisne nutrijente, uključujući i gvožđe.
Meso, riba i morski plodovi
Gvožđe iz mesa živine, govedine, svinjetine se lakše apsorbuje u organizam od drugih mesa, ali se sa savetuje njihova umerena konzumacija. Sardine, tuna, losos, ostrige, škampi su dobar dodatan izvor gvožđa.
Unos goveđeg i pilećeg mesa treba ograničiti na 2-3 puta nedeljno u količini od 100-150 grama dnevno, dok ostalim danima gvožđe možete obezbediti kroz unos proteinskih namirnica poput ribe, jaja i mahunarki.
Vitamin C će poboljšati apsorpciju gvožđa u organizmu, pa se savetuje uz konzumiranje namirnica bogatim gvožđem, konzumiranje namirnica poput limuna, grejpa, pomorandže, paprike, nara, avokada i drugih namirnica bogatih ovim vitaminom.
Poneke namirnice mogu sprečiti apsorpciju gvožđa u organizmu, poput mleka, preteranog unosa žitarica, kofeina, rafinisanih šećera, pa se savituje da se ove namirnice isključe ili makar smanje, ukoliko se borite sa anemijom.
Kafa od žira – okrepljuje organizam i poboljšava krvnu sliku
Preuzmite android aplikaciju.