Климатске промене утичу на промену времена што може да представља велики стрес за дрвеће. Као последица оваквог угрожавања виталности многих врста дрвећа почеле су да се траже методе које би обезбедиле надгледање великих области под шумом.
Конзорцијум аустријских и немачких институција на челу са Институтом за геоматику Пољопривредног универзитета у Бечу је спровео обиман теренски експеримент, пројекат „Vit Tree“.
За потребе експеримента научници су изабрали по 140 стабала у две групе смрека различите старости у Баварској на граници са Аустријом. Половини стабала је одстрањен део коре у целом обиму стабла ширине 20 центиметара на висини од 130 центиматара. Свака експериментална група се састојала од пет дрвећа, а у непосредној близини се налазила контролна група са такође пет дрвећа којима није одстрањен део коре. Прикупљање података је спроведено у једнаким временским размацима у два различита вегетативна периода и различитим географским областима.
200.000 пчела добија ново станиште у Бечу.
Научници су контролисали опадање иглица, промену боје иглица, формирање цветова и чуњева и појаву поткорњака, док су иглице анализирали у лабораторији. Такође је извршено хиперспектрално снимање подручја помоћу авиона.
Истраживање је показало да је млађе дрвеће у периоду од две године након одстрањивања коре показало минималне промене, док су се код старијег дрвећа јавиле промене на иглицама и на крошњи. Интересантно је да су промене код хиперспектралног снимања биле приметне много раније него на терену. „Резултати су показали велики потенцијал хиперспектралног снимања у откривању промена у виталности дрвећа“, објашњава Маркус Имицер са Института за геоматику.
Наредних година ће бити доступно неколико хиперспектралних сензора са сателитском подршком што ће омогућити прецизно и бесплатно прикупљање података.
Преузмите андроид апликацију.