Равнотежа између пословног и приватног живота постаје све важнија јер захтеви савременог друштва и радног окружења могу довести до стреса, исцрпљености и проблема са менталним здрављем.
Др Мирна Коричан Лајтман, гостујући у подкасту „психологија“, објашњава да стрес краткорочно може бити позитиван, мотивирати нас и повећати продуктивност, али дуготрајни стрес има негативне посљедице.
Кључно је препознати оптималан ниво стреса, онај који подстиче продуктивност, и бити свестан када он пређе границу и постане штетан.
Један од важних елемената у управљању стресом је развијање одговарајућих стратегија суочавања.
– Шта значи користити добре стратегије? Добра стратегија је како за кога, каже др Коричан Лајтман, наглашавајући да свако мора да пронађе методе које му највише одговарају. Било да се ради о техникама дисања, техникама вођења дневника, планирању или укрштању листа обавеза, или можда визуелизацији – објашњава она.
Визуелизација, на пример, помаже у припреми за стресне ситуације.
– Визуелизираћу ситуацију у којој се налазим, састанак са шефом, преговарање о плати, ручак са члановима породице – и тако се когнитивно припремити и одиграти све сценарије – додаје докторка.
Међутим, нису све стратегије ефикасне за све.
– Некоме трчање помаже, а некима и узима данак јер нису ти типови – објашњава др Коричан Лајтман и наглашава важност познавања сопствених граница и потреба.
Кључно је препознати тренутак када стрес постаје превише интензиван и одабрати праву стратегију за борбу против њега.
Преузмите андроид апликацију.