Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како понашање родитеља према детету у детињству утиче на њега у одраслом добу?

Генетика, наследне особине, утицај друштва, али превасходно опхођење родитеља дефинишу децу и у одраслој доби.
Фото: Pexels/ottonbro studio

Као особе са којим дете има први и најприснији контакт у свом животу, утицај и понашање родитеља према њима у многоме дефинише њих када одрасту.

Па стога њихов утицај оставља дугорочне ефект на ментално здравље, понашање и емоционални развој у одраслој доби. Ово је веома сложена тема, али наводимо неколико аспеката који могу утицати на то како ће се дете обликовати у одраслој доби:

Теорија емоционалне сигурности, према британском психијатру и психоаналитичару John Bowlby, квалитет односа са родитељима, а нарочито у првим годинама детета, обликује то како ће се касније носити са емоцијама, да ли ће стварати здраве односе са другим људима и сл. Што родитељи пружају већу сигурност, подршку и љубав, дете у одраслој доби ће имати већу емоционалну стабилност.

Родитељи који користе подршку и постављају границе могу помоћи детету да развије здраво самопоуздање и способност доношења одлука. Особе које одрастају у окружењу где су им биле постављене нереалне или превише строге норме, могу имати ниско самопоуздање или проблема са постављањем граница у одраслој доби.

Приступ решавању конфликата

Начин на који су родитељи решавали конфликте, а нарочито ако је дете у тим моментима било присутно, утицаће како ће особа када одрасти гледати на сукобе и решавати конфликтне ситуације. Па тако, ако су родитељи показивали конструктиван начин решавања несугласица, дете ће се угледати на такав приступ. Насупрот томе, ако је агресија, манипулација или игнорисање проблема, преовладавала код родитеља, то ће засигурно довести до несвесних образаца и начина када је решавање конфликата у питању.

Емоционална доступност и занемаривање

Ако су родитељи били емоционално одсутни, занемарујући или критични, то може изазвати осећај напуштености, несигурности и смањење способности за стварање блиских односа у одраслој доби. Тада долази до потешкоће у поверењу другима или у тражењу помоћи када им је потребна.

Развијање емпатије и социјалних вештина

Социјалне вештине су веома битне за развој сваке особе. Кључну улогу ту пре свега имају родитељи. Ако родитељи практикују емпатију, слушају дете и воде га кроз емоционалне ситуације, то доприноси развоју емоционалне интелигенције која је корисна у одраслој доби, било да се ради о емотивним пословним или другим међуљудским односима.

Породичне динамике и ментално здравље

Дете које расте у дисфункционалном окружењу, попут оног које укључује насиље, зависности или стрес, може развити менталне поремећаје попут анксиозности и депресије. Деца која су одрасла у таквим условима, када одрасту могу имати потребу за стручном помоћи како би се носили са последицама тих искустава.

5 naizgled bezazlenih navika koje štete zdravlju

Преузмите андроид апликацију.