Разговор са потенцијалним послодавцем или представником за људске ресурсе је догађај који је једнако стресан као и испит на факултету. А пошто су и једно и друго неизбежно у животу, желимо да их савладамо што је брже могуће без напора што није увек могуће. Ипак, према статистикама агенција за запошљавање, успех интервјуа расте када се кандидати марљиво припремају.
Ево неколико практичних савета који ће вам помоћи да изгледате самоуверено и да убедите свог будућег менаџера да донесе одлуку у вашу корист.
Проведите време истражујући веб страницу послодавца
Пре свега, упознајте се са информацијама о компанији, њеним купцима, производима или услугама. Ваш циљ није само да сазнате шта одређена организација ради, већ и да разумете какав утисак компаније и производи желе да створе на тржишту. Добићете представу о томе шта их тачно издваја од конкуренције. Изгледаћете као да разумете суштину бренда, који је увек привлачан испитивачу. Поред тога, што боље разумете контекст у коме раде, то ћете боље моћи да прилагодите своје одговоре.
Пажљиво прочитајте услове конкурса
Проведите неко време проучавајући конкуренцију и размислите о томе како ће вам ваше искуство помоћи да успете на новој позицији. Још боље, покушајте да смислите 4-5 примера из ваше радне историје за посебно тражене вештине, они ће вам добро доћи као убедљив доказ да сте једноставно створени за ту улогу. Реците нам како сте наишли на сличне проблеме и како сте их решили.
Вежбајте одговарање на могућа питања наглас
Готово сигурно ћете чути: „Зашто желите да напустите свој садашњи посао?“, „Шта вас посебно привлачи у овом послу?“, „Које су ваше предности и мане?“. „Какво искуство имате?“. На интеренту можете пронаћи и друга стандардна питања, као и одговоре на њих. Немојте само замишљати неке нејасне назнаке, већ саставите комплетне реченице и вежбајте да их изговарате јасно и гласно.
Припремите се за „непријатне“ тренутке
Понекад су људи забринути да ће у интервјуу бити неке незгодне теме, на пример, питање отказа или какву плату желите. Из страха избегавају и да помисле на то (нејасно је зашто, али свашта може да се деси). Можете занемарити припремање одговора на нежељено питање, потајно се надајући да се то може избећи или бирајући зрелији приступ проблему. Превазилазећи бесмислену панику, побрините се да вас питају о свему чега се плашите и направите план како ћете се носити са неугодним проблемима. Затим наглас увежбајте одговор, изнова и изнова док не почнете да се осећате безбедно.
Размислите шта треба да питате
До краја интервјуа, ваш испитивач ће вас вероватно питати која питања имате за њега. Супротно популарном веровању, то не значи да вам се нуди додатно време да покажете свој ум и достигнућа. Наравно, паметно је размислити о томе како ће ова питања утицати на укупан утисак, али сада је најважније да се информишете да бисте сазнали да ли заиста желите да добијете тај посао.
Промените лоше расположење у добро
Ако сте нервозни пре интервјуа и мислите да је ваш послодавац већ прочитао вашу биографију и вероватно мисли да нисте квалификовани, запамтите да интервју једноставно не би био заказан да се не сматрате одговарајућим кандидатом. Алтернативно, замислите да је интервју заправо пословни састанак. Замислите да разговарате са партнером или клијентом које подстичете да ради са вама. Како бисте навели своје искуство и питали о задацима које треба обавити? То је заправо врло сличан сценарио – и ви и ваш потенцијални шеф покушавате да схватите да ли има смисла радити заједно. Истина је да не постоје савршени разговори за посао. Ваш циљ је да покажете колико сте сигурни и компетентни, објасните зашто ћете бити успешни на тој позицији и шта желите и можете да радите сваки дан. А ако још увек дрхтите као гласачки листић испред одељења за људске ресурсе, претварајте се да већ знате да нећете добити ту позицију – понекад вам смањење очекивања помаже да се опустите и повратите борбени дух.
Преузмите андроид апликацију.