Добри међуљудски односи су основ среће.
Бројна истраживања говоре у корист овој тврдњи. Можда се не би са том констатацијом сложили сво, али неговање добрих односа утиче на срећу.
Истина, да неко више воли да своје време проводи уз књигу, неке креативне радње или маштајући. Међутим, добри односи са људима су од кључног значаја за осећај среће. И не, овде се не говори о броју људи, већ о начину и приступу људима, макар се то сводило на свега пар особа.
Број људи свакако не утиче на срећу. Није доказ среће ако сте окружени са што већим бројем особа. Битан је начин и квалитет међуљудских односа.
Ако причамо о квалитетном међуљудском односу, на самом врху се онда налази заинтересованост за друге људе, али она истинска, као и способност и истинска жеља да их разумемо.
Како смо ми ипак друштвена бића, а за личну добробит су нам неопходне смислене везе, без обзира на број људи са којима те везе остварујемо.
Није довољно само да слушамо, већ и да чујемо и разумемо шта тишти нама драге особе. То је основ за квалитетан међуљудски однос. Како смо сви различити, тако и наши односи се разликују. Неко воли да је окружен са великим бројем људи, али питање је дубине тих односа. Са свим тим људима сигурно се не успостављају те дубље везе, већ се дружење заснива на површним односима. И честа је појава да се људи, иако окружени са великим бројем људи, заправо осећају усамљено.
Оно што нас повезује са другима на тај дубљи начин свакако јесте саосећајност. Али исто тако и отвореност је карика која утиче на квалитетније међуљудске односе.
Отвореност и показивање својих несавршености учиниће да се боље повежемо са другима, јер сви смо ми само људска бића са врлинама и манама и својим несавршеностима.
Исто тако затражити помоћ од других је начин да побољшамо односе. Кад тражимо помоћ, онда смо спремни и да је пружимо без било какве осуде.
Поред разумевања, кључ добрих међуљудских односа укључује и постављање граница. Сопствена индивидуалност треба да нам буде приоритет, без обзира на повезаност са другима. Постоје границе преко којих се не треба прелазити, а то подразумва и спремност да се поштују и туђе границе.
Поверење је такође јако значајно у одржавању добрих односа. Ако нема поверења, беспотребно губимо време на креирању добрих односа. Требамо се запитати зашто немамо поверење у особе.
Ако се десило неко лоше искуство које је нарушило однос, које је довело до мањка поверења, сагледајте зашто је дошло до тога, разговарајте и дајте прилику да се поправи однос.
Рационалан оптимизам је сигурно корак ближе добрим међуљудским односима. Тај оптимистичан став подразумева веровање да ћемо из непријатности учити, боље разумети себе и друге и да упркос изазовима који ће се засигурно појавити у корелацији са другима, ми ћемо одржати и јачати наше везе и да ће оне временом постајати све јаче и јаче.
Преузмите андроид апликацију.