Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како одабрати прави мирис за свој дом

Карактер простора одређују детаљи који га испуњавају. Свеће, дифузери, парфимисани папир за дом – све ово, наравно, није ствар првенствене потребе, али управо те мале ствари стварају посебан стил и атмосферу у нашем дому.
Фото: Pexels/Charlotte May
Како одабрати мирис за свој дом?

Важно је схватити да композиција треба да нагласи, открије и допуни ентеријер, али не и да се се супротстави на било који начин. Стога, пре него што купите мирис за дом, одлучите у којој ће просторији „заживети“ и да ли се мирис ту уклапа.

Мирис за спаваћу собу треба да буде благ и ово је изузетно важно правило.

Када бирате мирис за своју спаваћу собу, имајте на уму да јаки мириси који добро изгледају у дневној соби могу учинити да се осећате лоше и теже успавате у спаваћој соби.

Избегавајте ноте ментола и цитруса или барем будите опрезни са њима. Такви мириси подстичу прекомерну активност и, ако вам то није циљ, боље је да их замените мирнијим нотама белог цвећа, лаванде и топлих зачина.

Не купујте јефтине мирисе

Свеће купљене у супермаркету, највероватније, иако ће добро горети, неће имати лепу и постојану арому. Такође различити дифузери, напротив, радије ће одисати превише јаким хемијским мирисом.

Који формат мириса изабрати?

Кесице са мирисним биљем и зачинима емитују изузетно деликатан мирис, па се најчешће стављају у фиоке са одећом или иза јастука софа и кревета.

Јерменски папир – траке папира импрегниране етеричним уљима када сагоре, одишу деликатном пријатном аромом.

Фото: Unsplash/Kat von Wood

Свеће су најчешћи формат од свих представљених, погодне су за употребу и у великим и малим просторијама и њихова предност је постојана и разноврсна арома.

Поред тога, мирисне свеће често делују као декоративни елемент који поред мириса уноси топлину и елеганцију у сваки простор.

Парфемски папир, за разлику од претходне верзије, не треба палити. Поставља се у фиоке, кофере и ормаре како би елиминисао непријатне мирисе у малом затвореном простору.

Суво цвеће је још један начин да просторији дате пријатан мирис. Композиције сувог цвећа обично се стављају у отворене вазе или на полице.

Суво цвеће је погодно за ароматизацију свих просторија, осим кухиња и купатила, јер могу да апсорбују мирисе. Главни недостатак је кратак век, јер ће и најлепша мирисна лаванда за пар недеља изгубити свој шарм.

Спрејеви и парфеми су најлакши и најбржи начин да додате пријатан мирис у просторију. Међу предностима су јака арома, могућност контроле интензитета ароме и погодни су за апсолутно сваку собу.

Арома лампе загревају етерично уље, које под утицајем температуре почиње да испарава, ослобађајући ароматичне супстанце.

Лампа ради по следећем принципу: вода се сипа у посуду, где се ставља етарско уље. Испод ове посуде се поставља свећа која загрева ароматични састав. Ароматичне лампе је најбоље користити у већим просторијама.

Попут парфема, кућним мирисима је потребно време да се развију. Зато не очекујте да соба одмах мирише након паљења свеће или прскања парфема.

Лепоту мириса моћи ћете да осетите тек након 20-30 минута, када композиција заиста испуни простор.

Kako da skuvate najbolju tursku kafu?

Преузмите андроид апликацију.