Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како нас константна заузетост уништава: Научници упозоравају на последице по наш мозак

У савременом свету, где је брз темпо живота постао норма, многи људи осећају потребу да сваки тренутак испуне нечим продуктивним. Ипак, научници упозоравају да оваква навика може имати озбиљне последице на наш мозак.
Фото: Pexels/Ekatarina bolovtsova

Према истраживањима, стална заузетост може трајно смањити нашу способност размишљања, а кључ за очување менталног здравља лежи у прављењу равнотеже између интензивног фокуса и тренутака потпуног мировања.

Мозак у замци прекомерне стимулације

У својој књизи „Организовани ум“, познати неуролошки научник Данијел Левитин истиче да нас прекомерна количина информација у савременом добу држи заробљенима у циклусу „менталне буке.“

Ова непрестана стимулација исцрпљује нашу вољу и креативност, док истовремено изазива зависност од осећаја заузетости.

– Наше окружење нас непрестано подстиче да будемо активни, било да проверавамо телефон, одговарамо на мејлове или скролујемо друштвеним мрежама. Овај образац понашања може озбиљно да оштети наше когнитивне способности – објашњава Левитин.

Равнотежа је кључ

Према истраживању објављеном у часопису „Annual Review of Psychology“, мозак захтева периоде мировања како би се опоравио од интензивног размишљања и обраде информација.

Ови периоди „ресетовања“ неопходни су за очување наше пажње, доношење бољих одлука и обнављање креативних капацитета.

Левитин саветује да у свој свакодневни распоред укључимо активности попут медитације, лаганог шетања или једноставног „гледања у празно.“

– Наш мозак није дизајниран за константну стимулацију. Периоди одмора омогућавају му да се регенерише и поново пронађе фокус – додаје он.

Како постићи ментални баланс?

У свету у којем је постало тешко направити паузу, стручњаци препоручују следеће кораке за очување менталног здравља:

Планирајте време за одмор: У дневни распоред укључите барем 15-30 минута за потпуни одмор без ометања.

Искључите уређаје: Свесно смањите време проведено на телефону или компјутеру.

Вежбајте присутност: Практикујте свесност (енг. миндфулнесс) или једноставне вежбе дисања како бисте умирили мисли.

Иако технологија олакшава многе аспекте живота, важно је запамтити да права продуктивност долази из мозга који има прилику да се одмори.

У супротном, ризикујемо да изгубимо креативност и способност доношења рационалних одлука, које су кључне у свакодневном животу.

Kojim suplementima do zdrave i živahne kose?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке