Почетна > Бизнис
Бизнис

Како најпаметније инвестирати у 2022. години

Највећа инвестициона банка Голдман Сакс објавила је свој годишњи извештај предлога инвестиција за 2022. годину.
Фото: Pixabay/nattanan23

Кроз историју, акције су се показале као најефикасније средство у превазилажењу трошкова инфлације. Међутим, неопходно је применити посебне стратегије за инвестирање у инфлаторним условима.

Према мишљењу једног од најуспешнијих светских инвеститора, Ворена Бафета, у инфлаторним условима најбитније је пронаћи компанију која има могућност повећања цена без губитка тржишног удела или обима продаје.

Раст цена може погодовати компанијама у финансијском сектору или секторима производње енергије.

Веома битна ставка у инвестирању за време растућих цена јесте диверсификација ризика, па се инвеститорима саветује да ризик ублаже улажући у различите облике имовине: акције, обвезнице, некретнине и сл.

Када су у питању инвестиције у акције компанија, приликом инвестирања неопходно је обратити пажњу на задуженост компаније.

Више каматне стопе чине положај задуженијих компанија угроженим. Потребно је пронаћи компаније са ниским трошковима рада и стабилним ланцем снабдевања.

У инвестирању на америчко тржиште најбоље је пронаћи одговарајуће small-cap компаније.

Требало би обратити пажњу и на промене у понашању потрошача.

Све већи број потрошача долази из земаља у развоју које имају велики потенцијал.

Голдман сматра да су америчке акције већином прецењене и да је најбоље потражити алтернативе на тржиштима у развоју које, осим акција растућих компанија, такође нуде и обвезнице са високим приносима.

Велики потенцијал јесу кинеске компаније које се све брже пробијају на тржиште.

Кина је одлучила да смањи брзину привредног раста, да би повећала његов квалитет. Све више се окреће ка заштити животне средине и zero-carbon циљу.

Трећина компанија са највишим годишњим приходима јесу компаније из Кине. Осим тога, Кина нуди и државне обвезнице са високим приносима које инвеститору омогућавају смањење ризика због ниске корелације са америчким тржиштем.

Једна од алтернатива јесте и европско тржиште где је залагање за заштиту животне средине посебно истакнуто.

Осам од 10 најзначајнијих cleen energy компанија послују у Европи.

Такође, европске компаније имају виши принос дивиденди, преноси Investitor.me.

Дакле, приликом инвестирања, осим порекла компаније, капитализације и сектора, потребно је обратити посебну пажњу на технолошке иновације, са посебним акцентом на услуге здравства, промене у понашању потрошача и одрживост, нарочито у сектору некретнина.

Štednja u dinarima isplativija od štednje u devizama

 

Преузмите андроид апликацију.