Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како на нашу јетру утиче неумереност у јелу и пићу

Јетра је централна лабораторија нашег организма у којој се одвија на стотине процеса.

Више од стотину метаболичких процеса се дешава у јетри и она је одговорна за детоксикацију, за синтезу бројних битних беланчевина, а између осталог и за наш адекватан имунолошки одговор и заштиту организма, наглашава проф. др Тамара Миловановић са Клинике за гастроентерологију, Клиничког центар Србије.

Фото: Pexels/Silvia Trigo

Јетри пре свега прија умереност у свему, наглашава она и додаје да су брза храна и слаткиши нездрава храна, преоптерећена калоријама, незасићеним масним киселинама, сољу, а све то доводи до таложења вишка у јетри и угрожавања њене функције.

Масна јетра

Карактерише је прекомерно прикупљање масти у јетри и најчешће је везана за гојазност и 80 одсто гојазних људи има масну болест јетре.

Масну болест јетре имају углавном особе са прекомерном тежином чији индекс телесне масе прелази 25 и гојазне особе које имају индекс преко 30.

То су људи који имају прекомерни унос угљених хидрата, пре свега слаткиши, пекаре, кока-коле и пића са концентрованим шећерима и који имају седаторни начин живота и мало физичке активности.

Фото: Unsplash/Allgo
Да ли је јетра подмукао орган

Већина болести јетре, па и масна болест јетре у почетним стадијумима када се најбоље и најефективније може реаговати, не даје никакве тегобе.

Некада је то замор, малаксалост, неки осећај непријатности испод десног ребарног лука, али људи на то најчешће не обраћају пажњу, напомиње докторка.

„Када се појаве симптоми и тегобе то су већ тегобе везане за одмаклу болест јетре и нама су тада већ руке везане.

Принципијелно, потребно је имати једну културу редовних прегледа, превентивних прегледа са комплетном лабораторијском анализом и реаговање и на минимални пораст трансаминаза и испитивање узрока пораста трансаминаза је веома битно за здравље“, додаје Миловановићева.

Како да поправимо стање наше јетре

Корекција животних навика практично се показује као најтежи задатак, а како бисмо сачували нашу јетру неопходна је адекватна и уравнотежена исхрана и физичка активност.

Фото: Unsplash/Jenny Hill
Стрес такође утиче на нашу јетру.

У сваком случају, према научним студијама, губитак у телесној тежини од 10 одсто значајно коригује налаз јетре, смањује количину масти, чак и ако је јетра кренула у правцу цирозе, ако је дошло до појаве ожиљака, односно фиброзе на нивоу јетре, она може да се смањи.

Post ima brojne zdravstvene prednosti: Obnavlja imuni sistem i čisti telo od toksina

Преузмите андроид апликацију.