Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како коришћење мобилног доводи до физиолошких проблема у целом телу: Терапеут у пар речи објашњава све

У савременом друштву, мобилни телефони су постали неизбежан део свакодневног живота. Међутим, често заборављамо да превише времена проведено гледајући у екран може негативно утицати на наше здравље.
Фото: Pexels/Ivan Samkov

Аднан Маљевић – Кинез, терапеут из Босне, истиче како неправилно држање телефона може узроковати убрзан рад срца, чак и у стању мировања. Према његовим речима, то је последица лошег положаја тела и смањеног капацитета плућа.

„Телефон је, рецимо, седам центиметара пречник и ми, док гледамо телефон, углавном њега приближимо себи превише. Постоји сцреен дистанце на телефону који људи и деца не праве јер не знају да постоји“, објашњава Маљевић, који је експерт за кинези медицину и терапеутски рад у подкасту.

Он упозорава да близак контакт са телефоном може изазвати низ физиолошких проблема.

„Што је проблем сцреен дистанце? Ја ово причам и у својој кући“, каже Маљевић, истичући да је правилно држање телефона важно како би се избегли негативни ефекти на тело:

„Када телефон приближите лицу, очи аутоматски иду у адукцију. Пробајте да приближите прст, ви ћете видети да очи прате прст. Очи иду у адукцију, а тело реагује на то“, објашњава терапеут.

Према његовим речима, ако очи иду у адукцију, рамена, грудни кош и глава се спуштају према доле, заузимајући кифозан положај. „То ствара ситуацију да се смањује капацитет плућа“, наглашава Маљевић.

Овај смањен капацитет плућа може довести до тога да мозак, свесно да тело не обезбеђује довољно кисика, шаље сигнал срцу да убрза свој рад. Као резултат тога, убрзан рад срца може бити присутан чак и у стању мировања, што је озбиљан проблем по здравље.

„Због тога је важно да проводимо мање времена уз телефон“, саветује Маљевић. Иако признаје да ни сам није имун на ове изазове, позива на одговорност: „Не желим да људи мисле да ја кудим родитеље, кудим децу и да је код некога другачије. Не. И ја се борим са истим стварима и управо зато, као изузетно искусан, говоримо о томе.“

Маљевић саветује да правимо паузе, обратимо пажњу на положај тела и редовно вежбамо како бисмо избегли здравствене проблеме повезане са прекомерним коришћењем телефона.

 

Преузмите андроид апликацију.