Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Kako je u Futogu pre 157 godina nastala najpopularnija muzička kompozicija na svetu?

Na početku svake godine, prvog januara, u Beču se održava tradicionalni Novogodišnji koncert u izvedbi Bečke filharmonije. On se svake godine održava u Zlatnoj sali bečkog Muzikferajna, pre svega je posvećen delima kompozitora iz porodice Štraus. Zanimljivo je da je najpopularnije delo ovog austrijskog kompozitora, nastalo u Futogu pre više od 157 godina.
Foto: Unsplash/larisabirta

Naravno reč je o valceru „Na lepom plavom Dunavu“, koji se izvodi od prvog Bečkog novogodšnjeg koncerta 1939. godine, svake godine bez izuzetka. Iako u zvaničnim zapisima stoji da je valcer komponovan u Beču 1866, veruje se da je mesto njegovog nastanka ipak bilo u okolini Novog Sada, tačnije u Futogu.

Legenda kaže da je najpopularnija i najviše izvođena kompozicija „Na lepom plavom Dunavu“ nastala pre 157 godina u dvorcu u Futogu, koji je 1777. godine izgradio grof Andraš Hadik, gde se danas nalazi Poljoprivredna škola.

Johan Štraus Mlađi je 1847. godine tu bio gost grofa Koteka, čija je porodica preuzela dvorac i po čijem je imenu danas poznat. Prema priči, inspirisan prirodnim lepotama poznate reke, upravo tu je postavio prve note i osnove čuvenog valcera „Na lepom plavom Dunavu“, koji je premijerno izveden 15. februara 1867. godine.

Inače, Johan Štraus Mlađi je svoju karijeru započeo upravo u Novom Sadu, gde je 1847. godine održao svoj prvi veliki koncert, a nekoliko godina kasnije poneo epitet svetske zvezde.

Nakon što je Štraus napisao originalnu muziku, reči je dodao pesnik Horskog udruženja Jozef Vajl. Štraus je kasnije dodao još muzike, a Vajl je izmenio neke stihove. Štraus je stvorio čisto orkestarsku verziju za Svetsku izložbu u Parizu 1867. i u ovoj formi je izvedba postigla veliki uspeh. Instrumentalna verzija je danas daleko najčešće izvođena.

Prvog januara i ove godine čula se kompozicija „Na lepom plavom Dunavu“ u Zlatnoj dvorani Muzikferajna. Novogodišnjim koncertom rukovodio je Kristijan Tileman, dirigent sa kojim ovaj renomirani orkestar aktivno sarađuje od 2000. godine.

Kao i svake godine koncert se uživo prenosio u preko 90 zemalja širom sveta i pratili su ga milioni televizijskih gledalaca.Početno je koncert bio način da se publici u Beču i širom sveta pruži radost nakon teških vremena Drugog svjetskog rata, te ostao kulturna ikona i vrhunac za ljubitelje muzike širom sveta koji svake godine žele uživati u prazničnoj atmosferi ovog jedinstvenog događaja. Lepo je znati da je inspiracija za note najpopularnije kompozicije, najvećeg svetskog koncerta, proistekla iz divljenja prirodi u Futogu.

Prateći program izložbe „Paja Jovanović i Gustav Klimt“

Preuzmite android aplikaciju.