Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Како је настао Блоксток – један од највећих рокенрол фестивала у Србији?

У суботу, другог децембра у СКЦНС Фабрици одржаће се традиционални зимски „Блоксток“ фестивал. Ова манифестација која је симбол рокенрол живота Новог Сада, датира од 1998. године и свирке у парку пред око 150 до 200 Новосађана. Данас осим популарне летње верзије, је заживела и ова зимска, а манифестација сваке године броји хиљаде посетилаца. Да би у потпуности разумели развој овог рокенрол фестивала, морамо се вратити 25 година уназад.
Фото: Градске инфо

Новосадски Блок који је карактеристичан по томе што је оивичен са три булевара (Булеваром oслобођења, Јаше Томића, Краља Петра) и Руменачком улицом, одувек је красило заједништво и истинска комшијска атмосфера.

Популарна „промаја“ на углу Улице Омладинског покрета и Париске комуне је место где су се сакупљале све генерације и кроз дружење (и „цугу“) долазиле до разноразних идеја. Таква једна идеја је била и да се организује спортски дан у Блоку и то на Видовдан.

Спортски дан је временом израстао у традиционалан догађај и дан данас окупља најбоље баскеташке и фудбалске екипе у граду, а нуди и разноврсна такмичења за најмлађе. Управо су на овом турниру стасавале неке од, касније испоставиће се, светских спортских звезда.

Како то обично бива, после доброг фудбала и баскета мора да уследи следи добра журка. Блок је одувек важио за један од центара панк/рок културе у Новом Саду, што је поготово било изражено током 80-тих и 90-тих година. Тако је група комшија решила да направе рокенрол журку у кварту, а најбоља позорница за тако нешто био је један од најлепших паркова у Новом Саду.

Један од оснивача Блокстока – Бранислав Петровић познатији као Мареља каже да журки овог типа није било много у граду, те да су љубитељи рокенрола и панка морали да траже алтернативна решења да „наштимају“ гитаре:

„Свирали смо на крову зграде, струју довучемо из стана и повежемо са радијом, јер нам је он служио као појачало. Нисмо имали где, овако никоме нисмо сметали, мој стан је био испод и могли смо да лудујемо, као Битлси“, присећа се Петровић.

Фото: Градске инфо

Тако је, на иницијативу рокера и панкера из Блока, свирка на крову зграде прерасла у големи концерт у парку. Друштво са крова је пронашло своје место на бини, радио је замењен концертним озвучењем, а локални рокенрол и панк бендови били су за Новосађане, љубитеље ове музике, попут  „Битлса“.

Идеја је била јасна, али је изискивала велики труд . Организатори су добили одобрење од градске управе, али финансијска подршка је изостала. Неопходно је било набавити  озвучење и бину, припремити пића, довести бендове и превести све у изузетан концерт.

Кључни фактор успеха Блокстока била је несебична подршка, како од стране комшија, тако и од стране грађана и пријатеља из целог Новог Сада, који су желели да учествују у првом новосадском рокенрол фестивалу.

Наравно да би се концерт сасвим спровео у дело потребна је била и нека сума новца. Идеја о „Блокстоку“ се прочула квартом и много људи је хтело да да свој допринос, макар то био „који динар“ за организацију.

„Људи су давали колико су имали, тада пет, десет марака, али дође и неко добростојећи па ти да триста марака, човече па то је за „Блоксток“ било богатство“, присећа се Петровић.

Тако је фестивал из једне амбициозне идеје, кроз испијање пива са друштвом, постао заједнички пројекат читавог комшилука.

„Пензионер са штапом прилази и даје нам пет марака, зато што је хтео да учествује, то нам се јако свидело и то је поента читавог ‘Блокстока’. Видело се да ми нешто радимо, да се нешто дешава, осећао се набој позитивне енергије у читавом крају.“

Фото: facebook/Blokstokfestival

Бина је „позајмљена“ са Спенса и монтирали су је заједно комшије из краја. Озвучење је такође донирано, како би се спонзорисали такви догађаји. Наравно, да један рокенрол концерт није могао проћи без пива, па је купљено и око стотину гајби пива како би се посетиоци, али и извођачи могли освежити.

Први Блоксток, иако se завршио с неславнo, представљао је почетак нечега великог, увод у култни фестивал који ће дефинисати следеће две деценије у Блоку.

Бендови „Амајлија“, „Војвођански блуз бенд“ и „Ожежис“ пружили су двочасовни спектакл у Железничком парку за 150 до 200 Новосађана на првом издању „Блоксток“ фестивала. Нажалост, полицијска интервенција прекинула је концерт иако је концерт био одобрен од стране надлежних органа.

Ипак, само ова „дегустација“ била је довољна за Новосађане да препознају потенцијал и да се следеће године врате на рокенрол свирку у парку.

Већ идуће године број људи се повећао, да би 2000. године у парку било преко хиљаду људи који су уживали у омиљеним локалним бендовима. Бина је знатно унапређена, као и „лајнап“ извођача, „покушај свирке“ је прерастао у један култни рокенрол концерт у Новом Саду. Подршка је изненада пристизала са свих страна, гајбе пива су заменили фрижидери пуни пића, као и шанк од спонзора, а временом је и сам Град препознао потенцијал овог концерта.

Данас „Блоксток“ није више свирка која се одржава на видовдан, већ озбиљан рокенрол фестивал. Он своју кулминацију доживи на лето у Железничком парку, док зимска варијанта у неким од новосадских хала, служи да пробуди новосадске љубитеље панк/рок фанатике из „хибернације“. Прошле године култни бенд „Забрањено пушење“ је направио незаборавну журку у затвореном, сада је ред да исто учине  „Orthodox Celt“ и “ Прљави инспектор Блажа & Кљунови“ у суботу увече.

Не пропустите најбољу журку у граду, са најдужом традицијом!

Tradicionalni zimski Blokstok festival, 2. decembra u Fabrici

Преузмите андроид апликацију.