Почетна > Бизнис
Бизнис

Како је Microsoft стварао империју

Најава куповине Activision Blizzard-а од стране Microsoft-а изазвала је много буре на ИТ тржишту.
Фото: Pixabay/efes

Међутим, иако ће бити до сада највећа, то није и једина велика аквизиција компаније из Ремонда. Microsoft је основан 1975. године, а током свих ових година око себе је окупио велики број компанија, пословања и сервиса.

Прва компанија, коју је Microsoft икада купио је Forethought, а аквизиција је обављена 1987. године за 14 милиона долара. Forethought је креатор програма за презентације, касније познатог као PowerPoint.

Иако не спада у неке о највећих Microsoft-ових инвестиција, компанија је 31. децембра 1997. купила Hotmail.com за 500 милиона долара. Потом је Hotmail интегрисам у Microsoft-ову MSN групу сервиса.

Microsoft-ова прва аквизиција, која је имала вредност изнад милијарду долара, била је куповина компаније Visio Corporation (1,375 милијарди долара) у јануару 2000. године.

Потом је 2002. године купљен Navision за 1,33 милијарде долара (ова дивизија је потом постала Microsoft Dynamics).

Маркетиншка компанија aQuantive је купљена у августу 2007. године за 6,333 милијарде долара. То је у том тренутку представљало Microsoft-ову највећу инвестицију.

Fast Search & Transfer је купљен у априлу 2008. године (1,191 милијарда долара), како би се побољшала Microsoft-ова технологија претраживања.

Microsoft је 10. маја 2011. године најавио куповину компаније Skype Technologies, креатора Skype VoIP сервиса.

Вредност аквизиције је била 8,5 милијарди долара (32 пута више од Skype-овог оперативног профита). Skype је потом постао засебна дивизија у оквиру Microsoft-a.

Друштвена платформа Yammer је купљена 2012. године за 1,2 милијарде долара.

Годину дана касније, Microsoft је купио мобилно одељење компаније Nokia.

Аквизиција Nokia пословања са мобилним телефонима је укупно коштала Microsoft 7,2 милијарде долара. Ово дугогодишње партнерство је склопљено с намером да се производе телефони са Windows Phone платформом.

Стив Балмер, који је тада био шеф Microsoft-a, окарактерисао је ову куповину “храбрим кораком у будућност” за обе компаније. Међутим, током 2016. године, Microsoft је одустао од свог мобилног пословања и продао је Nokia линију телефона.

У септембру 2014. године Microsoft је купио Mojang за 2,5 милијарди долара. Mojang је најпознатији као студио који је креирао и на тржиште пласирао Minecraft. Игра има титулу најпродаваније свих времена, са продатих више од 238 милиона копија, уз 140 милиона месечно активних корисника.

Средином 2016. године, Microsoft је објавио планове о куповини LinkedIn мреже. Ово је до тог тренутка била Microsoft-ова највећа аквизиција, јер је LinkedIn купљен за 26,2 милијарде долара, а компелтан процес је окончан до децембра 2016, пише Б92.

Microsoft је за 7,5 милијарди долара у компанијиним акцијама купио и GitHub. Сервис је најпознатији по томе да пружа планове за приватна складишта као и бесплатне налоге, који се обично користе као хостови за софверске пројекте отвореног кода.

Потом је купљен Affirmed Networks за 1,35 милијарди долара, а у питању је компанија из фомена развоја 5G мрежа и технологија.

Своју следећу куповину у сегменту гејминга, Microsoft је објавио у септембру 2020. године, када је за 8,1 милијарду долара купљен ZeniMax Media. Овиме је Microsoft постао и власник над популарним франшизама, као што су Fallout, The Elder Scrolls (који су убудуће најављени као ексклузиве за XbOx платформу), Doom и друге.

Microsoft је у априлу прошле године купио Nuance Communications (19,7 милијарди долара), софтверском компанијом за сервисе из домена препознавања гласа и вештачке интелигенције, пише Б92.

На крају, најактуелнија Microsoft-ова куповина је и највећа икада за компанију из Redmonda. Најављена је куповина Activision Blizzarda за 68,7 милијарди долара.

Поред поменутих куповина, чија вредност износи изнад милијарду долара, Microsoft има и бројне мање аквизиције, а ту су и различлите компаније у којима има деонице и друге интересе.

Intel planira proizvodnju čipova za rudarenje bitkoina

 

Преузмите андроид апликацију.