Početna > Život i stil
Život i stil

Kako je „Krcko Oraščić“ postao Božićni klasik?

Figurice Krcka Oraščića su sada prilično uobičajena božićna dekoracija. Međutim, oni su postali popularni širom sveta tek nakon Drugog svetskog rata. Prema nemačkoj legendi, oraščići donose sreću i zaštitu porodici i njenom domu.
Foto: Pixabay/Hermann

Lutke oraščića se prave u delovima današnje Nemačke i Češke (oko Bohemije i Saksonije) od kasnih 1600-ih. Možda su originalni bili napravljeni kao simboli sreće ili karikature. Danas su oraščići skoro nezaobilazan deo božićne dekoracije, i u svetu, ali i na našim prostorima, i ima ih u svim veličinama.

Jedna priča kaže da bogat, ali mrzovoljan farmer nije mogao da nađe dobar način da razbije orahe i ponudio je nagradu svakome ko jeste. Rezbar iz sela Zajfen (u Saksoniji) napravio je lutku sa ustima koja se otvaraju i zatvaraju koja je bila dovoljno moćna da lomi orahe. Bio je to veliki uspeh i seljak je nagradio selo.

Danas se lutke oraščića obično prave kao vojnici igračke, ali su takođe pravljene ukrašene poput rudara, policije i kraljeva.

Do 1800. bili su popularni ukrasi u oblastima Saksonije i Zoneberga. Postoje zapisi o tome da su prodati na Drezdenskoj pijaci 1786. Napoleon je okupirao ovo područje početkom 1800. godine i možda su to bili oraščići napravljeni da liče na Napoleona i njegove vojnike, što im je dalo izgled kakav imamo i danas.

Oraščići su počeli da se šire u Evropi, pa je potreba za proizvodnjom rasla sa sve većom popularnošću.

Posle Drugog svetskog rata, oraščići su počeli masovno da se šire u Sjedinjene Države. Naime, američki vojnici koji su bili stacionirani u Nemačkoj po povratku u SAD doneli su za uspomenu figure oraščića, a pomogla je i velika seoba ljudi u potrazi za američkim snom.

No ono što je posebno pogodovalo globalnoj popularizaciji oraščića i još ga više prikovalo uz Božić svakako je istoimeni balet Petra Iliča Čajkovskog nastao prema bajci Krcko Oraščić i kralj miševa E. T. A. Hofmana.

Foto: PrtSc/fradellafra
Balet Krcko Oraščić

Okićena jelka, medenjaci, praznične pesme, Deda Mraz, irvasi i Krcko Oraščić. Tako bismo ukratko opisali Božić. Međutim, kako se tu našao baš balet “Krcko Oraščić”? I kakva je povezanost Božića i Krcka Oraščića?

Godine 1816. objavljena je knjiga „Krcko Oraščić i mišji kralj“. Napisao ga je nemački pisac E.T.A. Hofman i priča priču o devojčici po imenu Mari i njenim igračkama na Badnje veče.

Originalna priča je prvobitno bila prilično zastrašujuća. U njemu Mariine igračke ožive na Badnje veče, a figura, lutka oraščića pomaže u vođenju borbe protiv vojske miševa.

Priču je 1844. adaptirao francuski pisac Aleksandar Dima. Godine 1892. ruski kompozitor Čajkovski i njegov prijatelj, ruski koreograf Marijus Petipa, koristili su mnogo jednostavniju verziju priče i pretvorili je u balet u dva čina pod nazivom Krcko Oraščić. U Baletu je ime devojke promenjeno u Klara.

Prvi nastup je bio u Sankt Peterburgu i nije bio baš popularan, iako se ljudima svidela muzika.

Godine 1934. stavljena je verzija koja je napravila dosta izmena i bila je popularnija. Prvo puno izvođenje baleta van Rusije takođe je održano 1934. godine u Engleskoj. Prvu punu verziju baleta u SAD imao je na Badnje veče 1944. godine Balet San Franciska i bio je veoma uspešan. Od tada ga svakog Badnje večeri izvodi Balet San Franciska.

Ono što je zanimljivo u vezi sa ovim baletom i čemu duguje toliku popularnost je, da za razliku od većine drugih klasičnih božićnih priča nema teološki karakter, niti se u njemu pominju priče o bebi Isusu, već slavi praznike koje mogu prihvatiti mnoge porodice u ovo doba godine, bez obzira na religijsko ubeđenje.

Radi se o čarobnom svetu dece, roditelja, igračaka, jelki, pahulja i slatkiša. “Krcko Oraščić” vodi nas u svet bajki, bezbrižnosti i prazničnog veselja i sve to uz savršene note Čajkovskog. U periodu Božića, na balet odlaze i oni koji inače nisu ljubitelji ovakvih izlazaka.

Baletske trupe širom sveta predstavljaju svoje verzije klasičnog baleta Petra Iljiča Čajkovskog, a porodice se doteruju i odlaze da uživaju u ovoj magiji bez koje je teško zamisliti decembar. Upravo je “Krcko Oraščić” često prvi susret dece sa ovom vrstom umetnosti.

Danas se ne može zamisliti Božić bez baleta „Krcko Oraščić“ i bez figure malog drvenog vojnika na jelci.

Balet „Krcko Oraščić“ u Srpskom narodnom pozorištu

Preuzmite android aplikaciju.