Бол у леђима који осећамо након устајања из кревета или бол који осећамо док седимо на канцеларијској столици може се лако спречити, чак и излечити уз помоћ хобија, јахања, тврде чланови једног коњичког савеза, а потврђују и физијатри и ортопеди.
Приликом јахања активирају се бројни мишићи, а тело јахача се несвесно прилагођава покретима коња како би остао у равнотежи. Приликом јахања јачају мишићи најтврдокорнијих предела, односно делова тела који се код жена тврдоглаво опиру губитку килограма, као што су струк, стомак и бутине.
Галоп, ходање, кас… су начини јахања који побољшавају рад мишића који се не користе често. Стално померање савијања карлице уназад, неопходно да се упркос покретима остане чврсто у седлу, захтева подизање леђа и подизање главе.
Током јахања се ангажују и најмањи мишићи које обично занемарујемо.
Објашњење лежи у тродимензионалном кретању карлице коња лево-десно, напред-назад и горе-доле, што је идентично људском ходању. Учесталост корака коња је скоро иста као и код човека.
Јахање је слично скијању и пливању. Наиме, током вожње заузимамо исти положај тела као у скијању, а сви мишићи раде без великог оптерећења као у пливању. А најбољи део је то што јахач никако не може да избегне покрете коња којег јаше. Ово објашњава чињеницу да возачи почетници често остају без даха након само двадесет минута нормалног каса.
Тежина јахања може се повећати дужином вожње и врстом каса. Овај спорт је посебно погодан за све који дуго седе за столом. Осим што је на свежем ваздуху и сунцу, јахање је најоптерећенији део кичме, доњи део леђа, који је због кретања добро позициониран.
Без обзира на све предности јахања, људи који имају проблема са кичмом морају се пре ове активности консултовати са лекаром како би утврдили да ли је овај спорт безбедан за њих. Почетници не морају да страхују да ће их коњ оборити са леђа, јер га најчешће води тренер.
Starija deca gojaznija od mlađih, ali naučnici i dalje ne znaju zašto
Преузмите андроид апликацију.