Аустралијска авиокомпанија Квантас најавила је да ће од краја 2025. године летети од источне обале Аустралије до Лондона око 19 сати у једном потезу. Тренуто најдужи комерцијални летови трају око 24 сата, али су подељени на краће делове. Какве промене ће се дешавати у телу током таквих летова?
Поставља се питање да ли ће промене до којих долаз током дуготрајних летова који сада постоје и подељењи су на више делова бити другачије од оних које ће се дешавати на најављеним летовима који ће трајати 19 сати у једном потезу?
Можете да дехидрирате
Дехидратација је уобичајена на дугим летовима. То може да објасни зашто су ваше грло, нос и кожа суви током лета. Што је лет дужи, већи је ризик од дехидрације.
– То се дешава због ниског нивоа влажности у кабини у поређењу са оним што бисте очекивали на земљи. До ових промена долази углавном зато што се много ваздуха који циркулише кроз кабину увлачи споља, а на великим висинама нема пуно влаге у ваздуху – каже за Тхе Цонверсатион Тони Шимер, пилот, специјалиста за ваздухопловну медицину и клинички предавач на Универзитету у Аделејду.
Такође ризикујете дехидратацију, наводи он ако не пијете довољно воде или пијете превише алкохола, Алкохол је диуретик, што доводи до губљене течности кроз пражњење бешике.
Он саветиује да попијте воду пре него што се укрцате на лет. Током лета, такође ћете морати да пијете више воде него што бисте иначе.
Промене повезане са ушима, синусима, цревима и сном
Како се притисак у кабини мења, тело реагује у складу с тим. Промене до који може доћи су следеће:
Болови у ушима – када је притисак ваздуха са обе стране ваше бубне опне различит, он врши притисак на бубну опну.
Главобоље – могу да буду проузроковане ширењем ваздуха заробљеног у вашим синусима.
Проблеми са цревима – само прихватите чињеницу да ћете имати вечу потребу за испуштањем гасова.
Поспаност – можете да се осећате више поспано него обично. То је због тога што тело не може да апсорбује онолико кисеоника из ваздуха у кабини на висини него што би то било на земљи. Успоравање је начин на који се тело штити и због тога можете да се осећате поспано.
Добра вест је да већина ових проблема неће нужно бити израженија на дужим летовима. Они су углавном проблем док авион полеће и слеће.
Могли бисте да развијете крвне угрушке
– Крвни угрушци, повезани са дуготрајном непокретношћу, обично представљају велику забринутост за путнике. То укључује угрушке који се формирају у нози, дубока венска тромбоза (ДВТ), који могу да путују до плућа, када доводи до стања познатог као плућна емболија – наводи Шимер.
Ако се не крећете у авиону и што више од следећих фактора ризика имате, већа је шанса за стварање крвних угрушака. У повећаном ризику су:
– особе старије доби
– гојазне особе
– особе са претходном историјом или породичном историјом угрушака
– особе са одређеним врстама поремећаја згрушавања
– особе са карциномом
– ако сте недавно били имобилизовани или оперисани
– ако сте трудни или недавно сте се породили
– ако користите хормонске супституционе терапије или оралне контрацептивне пилуле.
Према прегледу из 2022. године, комбиновањем података из 18 студија, што дуже путујете, већи је ризик од крвних угрушака. Аутори су израчунали да постоји 26 одсто већи ризик за свака два сата путовања авионом, почевши након четири сата.
– Колики ће ризик од угрушака бити на најављеним дужим летовима, не може се рећи са сигурношћу док не почне да проучавамо путнике који ће користити ове летове – каже Шимер.
Док ти докази не дођу, актуелни савети и даље важе. Наставите да се крећете, останите хидрирани и ограничите конзумирање алкохола.
– Такође постоје докази за ношење компресионих чарапа како бисте спречили стварање крвних угрушака. За ове чарапе се каже да подстичу проток крви у ногама и помажу да се крв врати у срце. То би се обично десило контракцијама мишића током кретања или ходања – објашњава Шимер.
Преглед из 2021. комбиновао је резултате девет испитивања са 2.637 учесника који су одабрани да носе компресијске чарапе, или не, на летовима који трају више од пет сати.
Ниједан учесник није развио симптоматски ДВТ. Али постојали су докази да су људи који су носили чарапе значајно смањили своје шансе за развој угрушака без симптома, а знамо да сваки угрушак потенцијално може да расте, помера се и касније изазива симптоме.
Дакле, ако сте забринути због ризика од развоја крвних угрушака, посетите свог лекара пре него што се одлучите да користите авион као превозно средство.
– Обично ако добијете крвни угрушак, нећете знати за то све до лета, јер је потребно време да се угрушак формира и путује – истиче Шимер.
Зато обратите пажњу на симптоме након лета попут бола и отока у нози, најчешће у једној, бол у грудима, кашаљ и кратак дах. Обавезно потражите хитну здравствену помоћ ако их приметите.
Џет лег, радијација и ковид
Џет лег, који је прилично познат корисницима ових летова, је циркадијална дисритмија (десинхронизација), у организму човека, настала као последица летења авионом кроз више временских зона.
Он обично постаје проблематичнији када пређете три или више временских зона, посебно ако путујете на исток.
– Ако често користите дуге летове, разумно је претпоставити да што сте дуже у ваздуху, то је већа изложеност космичком зрачењу. Као што име говори, ово зрачење долази из космоса, и може да повећати ризик од карцинома и репродуктивних проблема. Није познато који ниво изложености се сматра безбедним. Међутим, осим ако често летите, мало је вероватно да ће то бити проблем – наводи Шимер.
Он додаје да ако је особа трудна или има неку другу забринутост, разговара са својим лекаром пре него што се одлучи за лет.
И не треба заборавити и даље актуелан ковид. Предузмите уобичајене мере предострожности: редовно перите руке, носите маску и не летите ако вам није добро.
Истраживање о томе како тело реагује на дуже, непрекидне летове између Аустралије и Европе је још у раној фази. До првих резултате, требало би да се придржавате савета лекара и авиокомпанија.
– Уколико летите редовним летовима на дуге релације, придржавајте се савета које вам дају авиокомпаније и посетите свог лекара опште праксе пре него што се одлучите да путује, уколико је то потребно. Током лета, уложите додатни напор да се крећете по кабини, пијете воду, носите маску и практикујете добру хигијену руку – саветује Шимер.
Он додаје да се „одмах обратите лекару за све забрињавајуће симптоме након вашег лета, јер крвним угрушцима може бити потребно неколико сати или чак дана да се формирају, расту и крећу дуж ваших вена“.
Ovo su uobičajene navike za koje možda niste znali da dovode do glavobolje
Преузмите андроид апликацију.