Домови за пензионере често могу да буду спас у ситуацијама, када је нашим старијим потребна 24-часовна помоћ. Нови Сад располаже са неколико државних, али и приватних домова у којима можете потражити адекватану негу за своје баке и деке.
Прва опција за већинско становништво јесте Геронтолошки центар „Нови Сад“. У оквиру овог државног дома постоје три јединице на територији града, на Лиману, Новом насељу и у Футогу. Укупно има 868 расположивих места, а због великих гужви формирају се листе чекања, тако да смештање баке или деке у овај дом, може да представља дуг процес.
Захтев за пријем у дом подноси се Центру за социјални рад, који исти даље доставља Комисији за пријем у Геронтолошком центру на разматрање. У зависности од потреба будућег корисника, његовог здравственог стања, слободних капацитета у домовима, али и изражене жеље за смештајем у одговарајући дом, доноси се одлука о пријему.
У дому „Оаза“ који се налази у близини Штранда и у склопу је Геронтолошког центра „Нови Сад“, полузависни корисник у вишекреветној соби треба да плати 31.411 динара, стационар у вишекреветној соби је 39.774 динара, смештај за независног корисника у једнокреветној соби је 41.892 динара, док је једнокреветна гарсоњера до 46.547 динара месечно.
У јединици на Новом насељу цене су нешто више. Једнокреветна гарсоњера је 48.146 динара док је једнокреветна гарсоњера за стационарни смештај 56.464 динара. Цена за двокреветну гарсоњеру износи 46.541 динар , док полузависни корисник у вишекреветној соби треба да издвоји 32.481 динар месечно, а стационар у вишекреветној соби кошта 41.825 динара.
Најефтиније смештаје у оквиру Геронтолошког центра „Нови Сад“ можете пронаћи у Футогу, где независни корисници могу боравити у двокреветној соби за свега 25.792 динара. Вишекреветна соба за полузависног корисника је 28.644 динара, док је најскупља јединица у комплексу у Футогу, једнокреветни апартман за стационарни смештај по цени од 48.830 динара.
Читав ценовник можете да погледате на овом линку. Наравно ценовници приказују претплату на месечном нивоу.
Како би били примљени у државни дом потребно је доставити попуњен Захтев за смештај, Уверење о држављанству, Извод из матичне књиге рођених или венчаних (две фотокопије) или фотокопије Извода из матичне књиге умрлих за брачног друга или пресуда о разводу брака, фотокопије личне карте и здравствене књижице (по два примерка). Затим и Уверење о здравственом стању од лекара опште праксе и налаз неуропсихијатра о оријентисаности особе и способности да изрази своју вољу (оригинал и фотокопија), доказ о имовини и приходима који утичу на трошкове смештаја: чек од пензије за претходни месец (три фотокопије) или уверење од ПИО фонда да лице које се смешта није корисник пензије.
Такође је потребно и Уверење о имовинском стању – пореско уверење, доказ о власништву над непокретностима или Уговор о доживотном издржавању (ако је склопљен), Уговор о поклону или други докази који су од утицаја на трошкове смештаја, фотокопија личне карте и потврда о приходима за последњи квартал за сроднике који учествују у трошковима смештаја и њихова изјава – сагласност да се приходи директно усмере на покривање трошкова смештаја, изјава воље особе која се смешта да жели смештај, а ако је подносилац захтева лице под старатељством – решење о старатељству и сагласност старатеља.
Пошто је обезбеђивање места у државном дому дуг процес, јер се чека да се ослободи капацитет, они који немају времена да чекају одлучују се на приватне домове.
View this post on Instagram
Овакве установе се налазе широм Новог Сада и у његовој околини, а цене се обично установе после разговора са надлежнима у дому. На цену у приватним домовима утиче много тога, од категорије корисника, локације, услуге која се пружа, па до стања у којем се налази особа којој је потребна нега (да ли је покретна или непокретна). Цене ових домова се крећу од 800 па до пар хиљада евра, на месечном нивоу. Домови на периферији града, су логично јефтинији, од оних ближих центру.
Када је реч о приватним домовима, од документације је потребан извештај лекара специјалисте, лична карта и здравствена књижица, фотокопија личне карте сродника и за теже случајеве ваљало би извадити потврду о привременом старатељству.
Преузмите андроид апликацију.