Почетна > Србија
Србија

Како данас изгледају железничке станице на прузи између Новог Сада и Београда? (ВИДЕО)

У оквиру изградње пруге за велике брзине на деоници Београд-Нови Сад, предвиђена је и реконструкција постојећих и изградња нових железничких станица на овом делу нове међународне брзе пруге Београд-Будимпешта.

Такође обухваћена је и реконструкција станичних колосека, затим обнова постојећих и изградња нових перона, уградња опреме за информисање и усмеравање кретања путника, као и видео надзор.

Железничка станица у Новом Саду

Железничка станица у Новом Саду није обнављана нити реновирана од 1964. године од своје изградње, a сада је у току њена прва реконструкција. Jедан од некадашњих симбола Новог Сада потпуно је пропао због година неулагања и лошег одржавања, али овом реконструкцијом добиће нови изглед и стари сјај.

Фото: Војводина уживо

Железничка станица у Петроварадину

Ова железничка станица изграђена је крајем 19. века, своју намену је изгубила 1961. године када је прекинут железнички саобраћај кроз Петроварадин. У ову железничку станицу није улагано више од 60 година.

Пројектом санације станичне зграде предвиђена је адаптација простора, како би у складу са новим технолошким захтевима био прилагођен планираној намени и смештају додатних садржаја.

Биће замењени и санирани подови, зидови, плафони, унутрашња и фасадна столарија, урађени нови сигнално-сигурносни и телеграфско-телефонски уређаји, уређен и озелењен станични партер и зелене површине.

Фото: Градске инфо

Железничка станица у Сремским Карловцима

У Сремским Карловцима пројектом је предвиђена нова станична приземна зграда, која је новоизграђеним потходником повезана са перонима.

Пројектом је предвиђена изградња просторије за шефа станице и отправника возова, хол, чекаоница, ходник, благајна, ветробрани ка станичном платоу и перону, тоалети за путнике и запослене, чајна кухиња, техничка и помоћна просторија.

Фото: Градске инфо

Железничка станица у Карловачким Виноградима

У железничкој станици Карловачки Виногради пројектом је предвиђена реконструкција постојећег станичног објекта, укључујући и адаптацију дела станичних просторија за сигнално-сигурносне и телекомандне уређаје, а обухвата промену опреме, постројења, уређаја и инсталација.

Ове промене биће прилагођене новоизграђеној прузи за брзине до 200 километара на сат.

Предвиђена је и пренамена неких станичних просторија, промена организације простора, увођење посебних машинских и електро инсталација, уградња термоизолационе фасаде и промена целокупне столарије и браварије, како би се омогућили тражени услови за функционисање нове опреме у објекту.

Железничка станица у Бешкој

Између постојећих станица Бешка и Чортановци, у оквиру пројекта пруге за велике брзине биће изграђена потпуно нова железничка станица у Бешкој.

Приступ новој железничкој станици у Бешкој биће омогућен преко нове саобраћајнице, која повезује нови станични објекат у овом месту и пут Бешка – Чортановци.

Овај приступни пут ка будућој новој станици Бешка већ је завршен.

Железничка станица у Инђији

Железничка станица у Инђији изграђена је давне 1883. године, више деценија уназад није реновирана нити је у њу улагано. Станица Инђија имаће подрум, приземље, један спрат и поткоровље.

Пројектом санације станичне зграде предвиђена је адаптација објекта у складу са функционалним и технолошким захтевима, пре свега када је реч о планираној намени и додатним садржајима.

Приземље је предвиђено за комплетну санацију и адаптацију. Предвиђени су радови на замени комплетне фасадне столарије, израда контактне термоизолујуће фасаде, ново бетонско степениште, израда шахтова за вентилацију подрума, израда нових надстрешица, израда нових сиганлно-сигурносних и телеграфско-телефонских уређаја, уређење партера и зелених површина, озелењавање.

Фото: Градске инфо

Железничке станице у Старој и Новој Пазови

Реконструкција постојећих станичних зграда предвиђена је и у станицама Нова Пазова и Стара Пазова. Адаптација ове две станице је готова и добија потпуно нови изглед.

Железничка станица у Батајници

Железничка станица у Батајници пре реконструкције била је у најлошијем стању на деоници пруге Београд Центар – Стара Пазова.

У станици Батајница предвиђена је изградња нове станичне зграде на месту постојеће, а пројектом је предвиђено и партерно уређење простора око новог станичног објекта.
Фото: Градске инфо

Нова стајалишта у Алтини и Камендину

У оквиру изградње пруге за велике брзине биће изграђена два потпуно нова стајалишта, која до сада нису постојала: Алтина и Камендин. Пројектом је у оба ова стајалишта предвиђена изградња перона за путнике и новог пешачког потходника.

Фото: Градске инфо

Железничка станица у Земун Пољу

У станици Земун Поље реконструисана су прва два станична колосека, а изграђена су и два перона од по 110 метара, а дуж читаве трасе уграђен је и већи број скретница на бетонским праговима са еластичним колосечним прибором.

Железничка станица у Земуну

У станици Земун предвиђена је изградња нове станичне зграде, са леве стране пруге. Пројектом је предвиђено и партерно уређење станичног простора.

Стајалиште на Тошином бунару

Стајалиште Тошин бунар пројектом изградње пруге за велике брзине измешта се на нову локацију, а пројектом је предвиђена и изградња новог пешачког потходника.

Фото: Градске инфо

Железничка станица на Новом Београду

Изградња нове станичне зграде на Новом Београду није предвиђена овим пројектом и градиће се по посебном пројекту, у оквиру изградње нове аутобуске станице на Новом Београду.

До изградње нове станичне зграде у станици Нови Београд, која ће бити предмет посебног пројекта, планирано је коришћење постојећег објекта.

 

Kako će izgledati železnička stanica nakon rekonstrukcije? (VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.