Да вам се не би десило да у ледено зимско јутро не можете да упалите ауто, пратите знакове који говоре да постоји неки проблем и уколико их приметите, реагујте што пре.
Мало возача посвећује било какву пажњу акумулатору. Чак и када дође до проблема, у хладно зимско јутро, ауто се упали “на каблове” и затим се тај проблем заборави – до тренутка када се поново појави, пише сајт Половни аутомобили.
Након 3-4 или више оваквих ситуација, понеко ће пуњачем напунити акумулатор, док ће већина одлучити да једноставно купи нов акумулатор. Нажалост, ни пуњење у великом броју случајева неће дуготрајно решити проблем.
Ствар је у томе што сваки пут када се акумулатор толико испразни да није у стању да покрене мотор, значајно му се скраћује животни век.
Проблем је и у томе што би акумулатор требало допунити пуњачем након што се покаже да не може да стартује мотор, пошто вожња од 15 минута или пола сата није довољна да би за адекватно допуњавање. Акумулатор би требало допунити и уколико нпр. заборавимо да угасимо фарове када паркирамо ауто, што мало ко ради.
Зато, да вам се не би десило да у ледено зимско јутро не можете да упалите ауто, пратите знакове који говоре да постоји неки проблем и уколико их приметите, реагујте што пре.
Знакови да нешто није у реду са акумулатором
Ово су неки од симптома који упозоравају на то да би акумулатор могао ускоро да вас изда, нарочито при ниским температурама:
– отежано верглање
– треперење на инструмент табли приликом стартовања возила
– рестартовање радија
– неуобичајено понашање осветљења кабине приликом стартовања мотора (нпр. треперење, кратко гашење, итд.)
– проблеми у раду разне опреме која користи електричну енергију – нпр. подизачи стакала, нарочито када је мотор угашен!
– отежано стартовање мотора након што ауто дуже мирује, чак и без ниских температура
Уколико се само једном јави потреба да палите ауто на каблове, нешто дефинитивно није у реду или са аутом или са акумулатором, без обзира колико ниска температура била. Проблем треба наћи и решити што пре.
Не чекајте да акумулатор потпуно страда
Није проблем само у том једном јутру када ћете имати проблем да упалите ауто. Проблем је у томе што акумулатор може да вам направи исти проблем више пута током зиме. Истовремено му се драстично скраћује и животни век.
Стога не чекајте тренутак када више нема сврхе да се допуњава пошто ће врло брзо поново да откаже.
Може ли и како возач сам да провери акумулатор?
Самостална провера је могућа уз помоћ унимера, тако што се мери напон. Акумулатор би требало проверавати на 3, 6 или 9 месеци – у зависности од услова вожње. То важи и за период након истека гаранције и за време гаранције.
Међутим, мерење напона класичним унимером не може да нам покаже комплетно стање акумулатора, пошто је напон само један од фактора.
Иако мерење напона није нарочито поуздана метода, ипак може у неким случајевима да нам покаже да:
1) мање од 10,5 волти: акумулатор је неисправан или дубоко испражњен (треба проверити ауто)
2) 12 до 12,4 волти: празан акумулатор (треба допунити акумулатор)
3) 12,6 до 12,8 волти: акумулатор је добар
4) изнад 13 волти – сув и неисправан акумулатор (треба проверити ауто)
Уколико се акумулатор толико испразнио да не може да стартује мотор, па и након пуњења у трајању од десет сати и даље не може да га стартује, то значи да је највероватније време за замену.
Провера у специјализованом сервису
Право стање акумулатора поуздано може да се утврди само у специјализованом сервису. Постоје брзи тестови који су поуздани око 50% (често су бесплатни).
Осим испитивања самог акумулатора, треба обавити проверу одвлачења струје на возилу, проверу алтернатора и измерити повлачење анласера. Зато се прво распитајте шта ће сервис све да испита.
Тако ћете сазнати да ли је проблем у самом акумулатору или можда алтернатор не обезбеђује довољно струје или је нешто треће у питању. Тек тада треба приступити решавању проблема, пошто нема сврхе куповати нов акумулатор уколико ће и он да страда за само две године.
У сервису ће вам такође рећи да ли је време за куповину новог акумулатора или је могуће да се “опорави”. Углавном, правовременом провером можете да уштедите много новца, времена и нерава.
Dijetetičari kažu da je ovo idealno vreme za večeru: Posebno utiče na san
Преузмите андроид апликацију.