„Мисли позитивно“ је реченица коју често чујемо, а да ли је и примењујемо?
Иако живимо у времену када нам је све доступно, нисмо егзистенцијално угрожени, можемо да путујемо и бирамо дестинације, чини се да смо све више негативни и кивни једни на друге.
Из прича наших бака и дека, који су одрастали уз ратове, нису знали шта је летовање и зимовање, имали озбиљних егзистенцијалних проблема, бринули како ће прехранити децу, често имам утисак да су били срећнији него ми данас. Зашто је то тако?
Можда се одговор крије у очекивању. Став који имамо према животу је условљен нашим очекивањима, јер сва она очекивања која себи постављамо су моћна и утичу на квалитет наших живота. Зато се треба потрудити и не стављати себи блокаде у старту како нешто не можемо и како је све то већ у старту осуђено на пропаст.
Јасно је да смо природно много више усмерени ка негативном него ка позитивном. А то се дешава зато што подсвесно покушавамо да унапред сачувамо себе од неповољних исхода постојећих догађаја.
Међутим, добра вест је да се позитиван став може усвојити. Већина људи на питање „Како си?“ одговара „Ма, не питај ме, боли ме глава, ништа не стижем….“, чешће ћемо набројати све оно што нам се „лоше“ десило, него једноставно одговорити са позитивним погледом на околности.
Да ли је “чаша до пола пуна или до пола празна“ зависи управо од тог унутрашњег става према окружењу. Позитиван став не значи заваравање или игнорисање ствари које се дешавају, али без обзира на околности можемо одабрати да ли ћемо бити позитивни или негативни.
Можда једно од најкључнијих ствари јесте захвалност. Данас као да смо заборавили шта значи захвалност. Све нам се подразумева и кивни смо на друге зашто баш то нешто немамо у овом моменту, игноришући море других лепих прилика, ствари које су се десиле у нашим животима. Али, то се подразумева….. Не, у животу се ништа не подразумева, зато је јако битно да имамо осећај захвалности ка ономе шта нам је пружено, да будемо захвални за људе, ситуације који су нас довели до разних успеха. Оног тренутка када будемо свесни шта нам је живот све пружио, наше самопоуздање и снага ће расти, а тако ће и срећа нам бити доступнија.
Угледајте се на позитивне људе из окружења. Оптимизам помаже да се лакше савладају препреке. Сви смо сведоци када смо лоше воље, ништа нам не иде од руке, просто као да се све уротило против нас и не можемо да се суочимо са проблемом. Али ако проблем посматрамо као изазова, са ставом да је то део нашег развоја, много ћемо лакше комуницирати са људима, и много лакше ћемо се суочити са проблемом, а решење ће много брже доћи.
Сви ми имамо ону позитивну искру који треба неговати и трудити се да је ширимо и ојачавамо. Нека нам је „чаша полу пуна“, а онда ће и околности постати позитивније.
Sedam razloga zašto je godišnji odmor važan za uspeh na poslu
Преузмите андроид апликацију.