Можемо да спремамо поврће и зачинско биље за супе и варива по разним рецептима. Најлакше их је замрзнути или осушити, али можемо посолити, ставити у сирће или уље.
Свеже за замрзавање
Брзо решење које нам омогућава да ускладиштимо већу количину је замрзавање.
Погодан је за першун, целер, копар, нану, рузмарин, босиљак, коморач, коријандер, власац, естрагон и друге врсте.
Могу се замрзнути појединачно или у разним комбинацијама као свеже зачинско биље, у облику каше или на путеру. Сакупљени листови морају се очистити и опрати, а затим оставити у танком слоју да се осуше од вишка воде.
Замрзава се у танком слоју на тацни или пластичној кеси око 1 сат, а затим све скупљамо и измрвимо на ситне комаде.
Пакујемо у кесу или провидну фолију, са којом правимо мале пакетиће, као мале кобасице када се умотају. Ово ће нам омогућити да их користимо када су нам потребни.
Други начин је да се зелена маса помеша са мало воде, а добијена каша се замрзне у посудама за лед наредна 3 сата.
Пакујемо коцке леда у кесе. Свежи зачини се могу исецкати и помешати са путером. Од фолије правити коцкице или кобасице које чувамо у фрижидеру или замрзивачу у зависности од времена употребе.
Како сушити зачине?
Сушење се врши у хладу, без директног излагања сунчевој светлости уз добро проветравање или проветравање. Прво га треба очистити, уклонити дебље стабљике, опрати и осушити од вишка воде на собној температури. Данас се све више користе дехидратори који обезбеђују константну температуру у датом временском периоду, што није случај код сушења у рерни.
Да бисте успешно осушили свеже зачине у рерни, подесите температуру на 50 степени и оставите врата одшкринута. Окрените масу сваких 15 минута. Добро се осуши кад се мрви под прстима. Остављање у соли, уљу и сирћету А ово су стари начини остављања зачина.
За сољење ће вам требати 100 г сецкане биљне масе и 30 г соли.
Исецкано зачинско биље помешати са сољу и пребацити у мање тегле, добро притиснути масу. Тегле добро затворите и чувајте на хладнијем месту.
За конзервирање у уљу користите листове без дебелих грана и стабљика и мање тегле које ћете напунити до ¾ висине.
Додајте уље и сачекајте да мехурићи ваздуха престану да се дижу и да се биље добро натопи. По потреби додајте још уља. Овако чуване најбоље задржавају арому.
Да би их сачували потребно је да увек буду потопљени. Када стављате свеже зачине у сирће, добро их очистите, оперите и осушите од вишка воде. Обично се користи вино јер му арома није прејака.
Нарезане зачине ставите у мале стаклене тегле или флаше са широким отвором, прелијте их сирћетом, затворите и окрените наопачке. Када биљке престану да се дижу, окрените тегле или флаше на дно.
Најбоље га је паковати у што мање стаклене посуде, јер када једном отворимо овакво сирће, потребно га је чувати у фрижидеру и потрошити у року од петнаест дана.
Učinite jutarnju kafu zdravijom: Sve što treba je da dodate namirnicu koju svi imaju kod kuće
Преузмите андроид апликацију.