Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како да вам топао дом не наруши здравље

Сезона грејања је почела, станови су нам топли, али да ли је то увек добро?
Фото: Pexels/Ekatarina Bolovtsova

Како су хладнији дани све учесталији, температуре све ниже, прија нам топао дом када уђемо у њега са хладног јесењег ваздуха. Ипак, топли домови и почетак грејне сезоне могу довести до тога да се осећамо лоше услед промене микроклиме у затвореном простору.

Како јесен наступи, често је температура ваздуха ван већа од оне у нашим домовима, па се сви радујемо када осетимо топле радијаторе и почетак грејне сезоне. Тај осећај топлоте нас чини срећним, али оно није најздравије за нас.

Фото: Pexels/Daria Shevtsova
Када топлота није наш савезник?

Када укључимо грејна тела у нашим домовима, релативна влажност ваздуха у стану нагло опада, што за последицу можемо имати суву кожу и слузокожу, па чак и крварења из носа.

Очи су орган који је први на удару смањеној влажности ваздуха, те је честа појава синдрома сувог ока. Можемо осећати као да је страно тело присутно у нашем оку, око може бити црвено, а такође након буђења можемо имати осећај лепљивог ока.

Фото: Pexels/Elizaveta Dushechkina

Превише сув ваздух је идеално тло за развој вирусних болести, па офталмолози саветују да се често влаже очи употребом капи тзв. вештачких суза, као и да се повећа влажност ваздуха у дому.

Идеална микроклима за боравак у просторији јесте 21 степен са релативном влажности ваздуха изнад 50 процената.
Фото: Unsplash/Socialcut Sj

Како бисмо обезбедили ове идеалне услове за боравак у просторијама током хладних јесењих и зимских дана, редовно проветравајте просторије, користите дифузоре ваздуха, такође можете на радијаторе поставити посуде са водом у које ћете додати мало етеричног уља, па ћете учинити ваш дом и мирисним.

Исто тако, унесите биљке у ваш простор, јер су оне сјајни пречистач ваздуха, те ће ваш простор додатно заситити кисеоником.

 

Unesite prirodu u vaš dom

Преузмите андроид апликацију.