Почетна > Бизнис
Бизнис Србија

Како да разоткријете фалсификовану новчаницу

У Србији се, када је у питању домаћа валута, највише фалсификује новчаница од 1.000 динара, саопштила је недавно Народна банка Србије (НБС). Како препознати лажан новац и шта треба да урадите ако посумњате да се у вашим рукама нашла фалш новчаница?
Фото: Градске инфо

Како поручују из централне банке, фалсификоване новчанице грађани најчешће могу препознати на основу следећих карактеристика: општи изглед фалсификоване новчанице визуелно делује делимично замућено, штампани детаљи немају јасан изглед – што се најлакше може уочити на главном мотиву на лицу новчанице (портрету), а затим и на другим детаљима.

Код оригинала сви детаљи имају изражену оштрину, због чега цела слика штампаног дела даје изузетно јасан изглед.

„Фалсификована новчаница је у највећем броју случајева глатка на додир, без имитације дубоке (рељефне) штампе која се код оригинала може јасно осетити благим преласком јагодицама прстију преко главног мотива (портрета), текста НАРОДНА БАНКА СРБИЈЕ у ћириличној и латиничној верзији (уз леву и десну ивицу на лицу новчанице) и другим елементима који су рељефни на додир“, кажу у НБС.

Такође, водени жиг, који се код оригинала налази у белом правоугаонику, и који се види усмеравањем фалсификоване новчанице у правцу извора светлости, често није имитиран, а у случајевима његове имитације не приказује повољан изглед портрета у штампаном делу (без јасних и прецизних контура, замућени детаљи, деформације појединих карактеристика), што се може јасно уочити у поређењу са тим детаљем на оригиналној новчаници.

„Заштитна нит код фалсификата је често имитирана испрекиданим лепљењем светло сиве фолије или сивом бојом чији се прекиди и имитација јасно уочавају, такође усмеравањем новчанице у правцу извора светлости.

Код оригинала заштитна нит се оваквом провером уочава целом дужином у континуитету са микротекстом динар, ћирилицом и латиницом наизменично целом дужином нити“, додају у Народној банци.

Кинеграм (холограм) код фалсификата је најчешће имитиран термичким лепљењем сиве фолије на којем је утиснута номинална ознака која се у великом броју случајева може уочити при првом контакту са оваквом новчаницом.

Код оригинала на овом елементу заштите поред дискретног изгледа номиналне ознаке и још једног детаља који се разликује код апоена уочава се ефекат дугиних боја, променом положаја новчанице, висока прецизност микротекста номиналне ознаке, као и веома прецизне контуре овог детаља.

Појављују се и фалсификати „из два дела“

„Новчаницу никада не треба проверавати испитивањем само једног њеног дела јер се у пракси појављују и фалсификати који се састоје из два дела – један део новчанице је оригиналан, а други фалсификован.

Ако би се у овом случају проверавао само један део новчанице, могло би се доћи до погрешног закључка да је новчаница оригинална.

У ствари, она то и јесте у том делу, али истовремено постоји други део који је фалсификован и припојен (залепљен) оригиналном делу новчанице, тако да се у целини гледано ради о фалсификату“, појашњавају у НБС.

Ради лакшег препознавања наведених и других карактеристика на фалсификованој новчаници, на сајту Народне банке Србије доступан је приказ елемената заштите код оригиналних новчаница (цела апоенска структура) са јасним снимцима њихових карактеристика.

Ако сте лоше среће нећете добити накнаду

„У случају постојања сумње у фалсификат, потребно је такву новчаницу однети у најближу полицијску станицу или банку.

У оба случаја ималац новца добиће потврду о привремено одузетом новцу, а саму новчаницу ће полиција или банка доставити Народној банци Србије ради провере аутентичности – експертизе.

По извршеној експертизи Народна банка Србије израђује извештај о експертизи којим констатује да ли се ради о фалсификату или оригиналној новчаници.

Један примерак извештаја доставља се полицији или банци, а други имаоцу новчанице“, кажу у НБС.

Уколико је констатован фалсификат, Народна банка Србије га задржава без накнаде, а уколико је реч о оригиналном новцу имаоцу ће полиција вратити исту новчаницу или ће му банка одобрити текући рачун у номиналној вредности новчанице.

PKS preduzetnicima čestitala slavu Sveta tri jerarha

 

Преузмите андроид апликацију.