Početna > Biznis
Biznis

Kako da razlikujemo akciju i prividna od pravih sniženja?

Novembar je završio najpoznatijim šoping-danom – Crnim petkom – ali, prema domaćem Zakonu o trgovini, već sredinom decembra kreću praznična sezonska sniženja koja traju nešto više od dve nedelje – od 25. decembra do 10. januara.
Foto: Unsplash/Artem Beliaikin

To je prilika da se ukaže na prava potrošača, kao i obaveze trgovaca kada su u pitanju različiti prodajni podsticaji kojima se potrošači motivišu da obave kupovinu.

Za početak je važno znati da ponuda prodajnog podsticaja sadrži: vrstu sniženja, precizno i jasno određenu robu na koju se odnosi, period važenja podsticaja sa naznakom datuma početka i datuma isteka, a u slučaju rasprodaje sa naznakom „dok traju zalihe”, kao i sve eventualne posebne uslove u vezi sa ostvarivanjem prava na podsticaj.

U Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije (NOPS) objašnjavaju koje su razlike između sniženja i rasprodaje i ukazuju na to koja su prava kupaca u tom slučaju.

– Uskoro kreću sezonska sniženja. To je prodaja robe po sniženoj ceni nakon sezone i organizuje se dva puta godišnje. Sezonsko sniženje započinje u razdoblju između 25. decembra i 10. januara i 1. i 15. jula. Sezonsko sniženje može trajati najviše 60 dana po sezonskom sniženju – objašnjavaju iz NOPS-a.

Oni pominju najčešće situacije sa kojima se prilikom kupovine susreću potrošači i za koje je Zakon o trgovini predvideo novčanu kaznu.

– Trgovac, na primer, oglasi najviši procenat sniženja, a u maloprodajnom objektu je zanemarljiv broj artikala po toj ceni. Zakon propisuje da kod oglašavanja procenta sniženja, najveći procenat sniženja može da se navede ukoliko se odnosi na najmanje jednu petinu robe u asortimanu trgovca – kažu iz ove potrošačke organizacije.

U drugom slučaju potrošači često imaju utisak da su u pitanju prividna sniženja, da je cena na koju se popust oglašava kratak period bila u ponudi. U ovom slučaju, objašnjavaju, zakon kaže da je zabranjeno oglašavanje prodajnih podsticaja kojim se oglašava navodna rasprodaja ili prividno sniženje cene robe ili usluga ako je ranija cena neistinito prikazana ili je bila ponuđena po ranijoj ceni u zanemarljivo kratkom periodu.

– Imamo i slučaj da se u praksi ne navodi jasno razlog sniženja kada on postoji. Prema našim propisima, ukoliko se sniženje odnosi na robu kojoj je umanjena upotrebna vrednost (roba sa greškom, oštećenje, pred istekom roka trajanja i sl.), taj razlog se mora jasno i nedvosmisleno istaći na prodajnom mestu – navode iz NOPS-a.

Preuzmite android aplikaciju.