Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како да проведете месец дана у Европи за мање од 1.000 EUR? – Могуће је, уз ове трикове

Европа је лепа, али и скупа дестинација? Ова реченица често се провлачи приликом спомињања путовања, али је вероватно и једна од већих предрасуда данашњице.
Фото: Pexels/Noel Puebla

Сајт atlus.com доноси водич са триковима и саветима за „боравак од месец дана у Европи“ за мање од 1.000 USD (око 940 EUR).

Изаберите праву дестинацију

Како наводе, вероватно би одабир да посетите неку дестинацију у Француској или пак Швајцарској премашио ваш буџет, али зато постоје неке друге земље од којих можете започети упознавање европског тла.

На пример Бугарска, Чешка и Мађарска могу бити ваш избор, или пак ако волите више запад – Португал, Шпанија и Малта.

А ако волите авантуру, сајт пише да су Румунија, али и наш Балкан, одлична дестинација. Просечни месечни приход у Бугарској креће се од око 590 USD (555 EUR), у Португалу скоро дупло више, 1.017 USD (око 960 EUR), према подацима Нумбео-а.

Дакле, све ове земље могу задовољити ваш буџет ако трошите паметно и понудите себи суштински, европски одмор који тражите.

Прилагодите се смештају

Ако изузмемо храну, хотели су генерално најскупљи трошкови на путовнају и није тајна да су европски на гласу због своје цене. Примера ради, студио апартман на месечном нивоу би вероватно премашио ваш буџет од 1.000 USD .

Али када људи мисле на „остајање у оквирима буџета“ на ум им падају хостели. И заиста, они могу бити добар избор јер се често налазе у центру збивања, опремљени су свиме што вам је неопходно и одличан су начин да упознате нове људе.

На пример, ноћење у хостелу у Мађарској кошта 12 USD (око 11 EUR), док на пример у Лисабону 20 USD (око 18 EUR). Међутим, ако желите да на овом сегменту уштедите што више, сајт саветује да размишљате ван оквира у потпуности.

То значи да бисте могли да размислите, на пример, о Couchsurfing-у. Добијате бесплатно место за боравак у замену за дељење ваше културе или неколико сати рада.

Живите као локалац

„Понашајте се као локално становништво“ је можда и најбољи савет који можете да добијете. На пример, уместо метроа, можете да прошетате до дестинације, упознате град из другог угла и приштедите новац.

Уколико остајете више од недељу дана, размислите о куповини месечне карте за превоз, која је значајно јефтинија од седмодневне.

Ако планирате одлазак на другу дестинацију, имајте у виду да карте купите раније, јер како се приближава ваш датум путовања, тако се и повећава крајња цифра.

Пакујте се ефикасно

Знате ону опцију „Light“ коју нуде буџетске авио-компаније? Некада је разлика у цени авио-карте у односу на стандардну, значајна, а све што треба је да се спакујете у „пртљаг који носите са собом“.

Одаберите право време

Путовање ван сезоне може бити значајно јефтиније од оног на лето. Тако да би о неким жељеним дестинацијама у Европи можда требало да размишљате на јесен и пролеће.

Што и није тако лоше, јер ти месеци нису ни превише хладни ни топли, а и имају своју драж када све добије наранџасту ноту, или пак процвета.

Забава може бити бесплатна

Истина је да су најбоље ствари у животу бесплатне, а путовања нису изузетак.

Бесплатна пешачка тура по граду је најбољи начин да упознате одабрану дестинацију. Ако више волите да се осамите, ту су и бесплатне аудио туре које вас остављају самог са „историјом у ушима и прелепим призорима око себе“.

Zašto roditelji u skandinavskim zemljama ostavljaju decu da spavaju na hladnoći?

Преузмите андроид апликацију.